logo yeni

calisanlar2 copy

2018 TEMMUZ MAAŞ ZAMMI ORANI NE ZAMAN BELLİ OLACAK?

Aktif . Yayınlanma Ücret

maas 8Kamu görevlilerinin ücretlerine 1 Temmuz 2018 tarihinden geçerli yapılacak artışın hangi oranda olacağı henüz netlik kazanmadı.

1 Temmuz 2018 tarihi itibariyle kamu görevlilerinin ücretleri %3,5 oranında artacak ve 2018 yılının ilk altı aylık döneminde %4’ün üzerinde bir oranda enflasyon artışı olması halinde, fazla çıkan kısım da maaşlara artış olarak yansıyacak.

2018 yılının ilk altı aylık dönemine ilişkin enflasyon rakamlarının 3 Temmuz 2018 Salı günü açıklanacak olması nedeniyle, kamu görevlilerinin maaş artış oranı da o gün netlik kazanacak.

Ocak-Mayıs dönemindeki durum

2017 yılında imzalanan 4.Dönem Toplu Sözleşmede, 1 Temmuz 2018 tarihinden geçerli olarak maaş katsayılarının %3,5 oranında artırılması ve 2018 yılının ilk altı aylık dönemi sonunda gerçekleşecek enflasyon oranının %4’ten fazla çıkması durumunda fazla çıkan kısmında %3,5 oranındaki genel maaş zammına eklenmesi kararlaştırılmış bulunuyor.

TÜİK tarafından açıklanan enflasyon rakamlarına göre, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) yılın ilk beş aylık döneminde %6,39 oranında artmış bulunuyor. Bu sonuç, içinde bulunduğumuz Haziran ayında enflasyon rakamları sabit kalsa bile (artma veya azalma olmasa), kamu çalışanlarının ücretlerine %2,89 oranında enflasyon farkı artışı yapılacağı anlamına geliyor. Ancak Haziran ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla, bu oran biraz daha artabilecek veya azalabilecek.

Maaşlar hangi oranda artacak?

Maaş katsayılarının “%3,5 + enflasyon oranının %4’ten fazla olan kısmı” kadar artacak olması ve bu artışın da yaklaşık %7 oranında (beklenen Haziran ayı enflasyonu dahil) gerçekleşecek olması,  kamu görevlilerinin aylık brüt ücretlerini de 1 Temmuz’dan geçerli olarak aynı oranda artıracak.

Maaş artışından dolayı oluşacak 1-14 Temmuz dönemine ilişkin maaş farkını ayrıca alacak olan kamu görevlileri, zamlı ilk maaşlarını ise 15 Temmuz 2018 tarihinde alacak.

Öte yandan, kamu görevlilerinin aile yardımı ödeneği 15 Temmuz itibariyle artacak (maaş zammı oranında) ve asgari geçim indiriminin miktarı ise değişmeyecek.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.