logo yeni

calisanlar2 copy

ÇARŞI VE MAHALLE BEKÇİSİ OLARAK İŞE GİRENLERİN MAAŞI

Aktif . Yayınlanma Ücret

bekciValilik ve kaymakamlıklar emrinde Emniyet Hizmetleri Sınıfına dahil “Çarşı ve Mahalle Bekçisi” kadro unvanlı Devlet memurları da istihdam ediliyor.

Çarşı ve Mahalle Bekçisi olarak işe girebilmek için en az lise ve dengi okul mezunu olma şartı arandığından, lise ve dengi okul mezunu olanların yanı sıra önlisans ve lisans mezunu olanlar da bu unvanda işe girebilmektedirler.

Bu mesleğe girişte KPSS’ye girmiş olma şartı aranmazken, yapılan giriş sınavları neticesinde başarılı olanlar işe alınmaktadır.

Ücretleri ve özlük hakları

“Çarşı ve Mahalle Bekçisi” unvanlı kadrolarda görev yapanların aylık ücretleri 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu hükümlerine göre belirleniyor.  Ayrıca;

-Çarşı ve Mahalle Bekçisi unvanlı kadrolarda görev yapanlar, Emniyet Genel Müdürlüğü emrinde görevli her sınıftaki personele ödenen tayın bedelinden ve 3201 sayılı Emniyet Teşkilatı Kanunu uyarınca fazla çalışmaya bağlı olmadan ödenen fazla çalışma ücretinden yararlanıyor.

-Çarşı ve Mahalle Bekçisi olarak 1 inci dereceden aylık alanlar 3000 ek göstergeden yararlanabiliyor.

-Çarşı ve Mahalle Bekçisi unvanlı kadrolarda işe girenlerden; lise ve dengi okul mezunu olanların giriş derecelerine lise mezunlarına göre 1 derece ve 1 kademe, yükseköğrenim mezunu olanların giriş derecelerine ise 1 derece ilave ediliyor.

Çarşı ve Mahalle Bekçisi kadrosunda göreve başlayanların aylık maaşı

Devlet memuriyetine “Çarşı ve Mahalle Bekçisi” unvanlı kadrolarda başlayacak olanların ne kadar maaş alacağı, çeşitli eğitim seviyelerine göre ve 2018 yılının ilk yarısında geçerli olan belirlemeler esas alınarak aşağıdaki tabloda gösterilmiştir.

Öte yandan, 1 Temmuz 2018 tarihinden geçerli olarak maaşlara yaklaşık %7 oranında (%3,5+ enflasyon farkı) artış yapılması beklendiğinden, tabloda yer alan rakamlar yılın ikinci yarısında daha yüksek olacaktır.

Ayrıca tablodaki hesaplaması, eş ve çocuk nedeniyle aile yardımından ve asgari geçim indiriminden yararlanmayanlara göre yapıldığından, eşi çalışmayan ve/veya çocuğu olanların tablodaki rakamlara eklemesi gereken net tutarlar için tıklayınız …

Eğitim seviyesi

D/K

2018 Yılının İlk Yarısında

Aylık Net Maaş*

Tayın Bedeli

Aylık Toplam Ücret

Lise ve dengi okul

11/1

3.065 TL

226 TL

3.291 TL

Önlisans (2 yıllık yükseköğrenim)

9/2

3.071 TL

226 TL

3.297 TL

Lisans (4 yıllık yükseköğrenim)

8/1

3.117 TL

226 TL

3.343 TL

*Maaş hesabında; aile yardımı ve asgari geçim indirimi bakımından bekar (ya da eşi çalışan) ve çocuksuz personele göre değerlendirme yapılmış ve sabit fazla çalışma ücreti dahil edilmiştir.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.