logo yeni

calisanlar2 copy

HANGİ MEMURLARIN EK ÖDEME ORANI DEĞİŞMİYOR?

Aktif . Yayınlanma Ücret

maas19Maaşları 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu hükümlerine göre ödenen Devlet memurlarına, aylıklarıyla birlikte her ay, en yüksek devlet memuru aylığının belli oranları tutarında ek ödeme de yapılıyor.

Devlet memurlarına yapılan ek ödemenin oranı; hizmet sınıfı, kadro unvanı ve kadro/aylık derecesi gibi kriterlere bağlı olarak değişiklik gösterebilirken, bazı unvanlarda olanların ek ödeme oranı ise hiç değişmemektedir.

Ek ödeme

Kamu görevlilerinden aynı veya benzer kadro ve görevlerde bulunanlar arasında ücret dengesi sağlamak amacıyla 15 Ocak.2012 tarihinden geçerli olarak ek ödeme düzenlemesi uygulamaya konulmuştur.

Memurlara yapılan ek ödemenin aylık tutarı, en yüksek Devlet memuru aylığının belirli oranları (ek ödeme oranı) esas alınarak hesaplanmakta ve bulunan tutardan sadece damga vergisi kesilmektedir. Ek ödeme, memurların emeklilik haklarını etkilememektedir. Ek ödeme oranları için tıklayınız.

Öte yandan, döner sermaye gelirlerinden ek ödemeleri karşılanan memurlara ise ek ödeme yerine döner sermaye (sabit döner sermaye) ödenmektedir. Ancak, bu kapsamda yapılan sabit döner sermaye ödemesinin miktarı, ilgili memurların unvan ve dereceleri itibariyle alabilecekleri ek ödemeden az olamamaktadır. Sabit döner sermaye ödemesi konusundaki ayrıntılar için  tıklayınız…

Bazı memurların ek ödeme oranı hiç değişmiyor

Devlet memurlarından bazılarının her ay yararlandığı ek ödemenin oranı dereceye bağlı olarak (aylık/kadro) farklı belirlenmemiş ve her derece için aynı oranda ek ödeme belirlenmiştir.

Bundan dolayı da, söz konusu unvanlarda görev yapan Devlet memurları üst derecelere çıktıklarında da haklarında ilk işe girişte uygulanan ek ödeme oranının uygulanmasına devam edilmektedir.

Bu itibarla, kadro/aylık dereceleri hangi seviyede olursa olsun, unvanları değişmedikçe kendilerine hep aynı oranda ek ödeme yapılan Devlet memurlarının hangileri olduğu ile bunlara 2018 yılının ilk yarısında yapılan ek ödemenin aylık miktarının ne kadar olduğu bilgisine aşağıdaki tabloda yer verilmiştir.

Kadro Unvanı

Ek Ödeme

Oran

Aylık Net Miktar

*Öğretmen (öğretmen unvanlı kadrolardaki yöneticiler dâhil)

*Cami Rehberi,

*Kuran Kursu Öğreticisi

*Müezzin

*Müezzin-Kayyım

*İmam

*İmam-Hatip

*Murakıp(DHS)

%65

665 TL

*Vaiz

*Eğitim Görevlisi (DHS) 

*Çarşı ve Mahalle Bekçisi

%66

675 TL

*Komiser Yardımcısı

*Komiser

*Başkomiser

*Emniyet Amiri

*4. Sınıf Emniyet Müdürü

*3. Sınıf Emniyet Müdürü

*2. Sınıf Emniyet Müdürü

%74

757 TL

*Polis Memuru

%75

768 TL

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.