logo yeni

calisanlar2 copy

İCRA KÂTİPLERİNDEN BAZILARININ MAAŞI ARTTI

Aktif . Yayınlanma Ücret

vhkiİcra Kâtibi ve Zabıt Kâtibi unvanlı kadrolarda görev yapanların atanabileceği kadro derecelerinin üst sınırının yükseltilmesi, icra kâtiplerinden bazılarının aylık net ücretini artırdı.

26 Mayıs 2018 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Bakanlar Kurulu Kararı ile Adalet Bakanlığına ait bazı kadrolarda da değişiklikler yapıldı. Bu değişiklikler arasında, Zabıt Kâtibi ve İcra Kâtibi unvanları 3 ve 4 üncü derecelerde kadro ihdasına gidilmek suretiyle, bu unvanların kadro derecesi üst sınırının 5’ten 3’e yükseltilmesi de yer aldı.

Zabıt Kâtipleri ile İcra Kâtiplerinin adalet hizmetleri tazminatı aylık derecelerine göre belirlenirken, icra kâtiplerinin tazminat belirlemesinde 1-4 dereceler yönüyle kadro dereceleri de önem arz etmektedir.

Bu itibarla, eğitim durumları itibariyle kazanılmış hak aylığı bakımından daha üst derecelere yükselebilmekle birlikte, Zabıt Kâtibi ve İcra Kâtibi olanların en çok 5 inci derece kadroda görev alabiliyor olmaları, ilk dört derece kadroya atanması imkanı bulunan İcra Kâtiplerinin adalet hizmetleri tazminatından daha düşük oranlarda yararlanmasına neden oluyordu.

İcra Katibi unvanlarında olanların bazılarının maaşı arttı

Zabıt Katibi ve İcra Katibi unvanlarının kadro derecesi üst sınırının 5’ten 3’e yükseltilmesi, 4 ve 3 üncü dereceli İcra Katibi kadrolarına atanacak olanların adalet hizmetleri tazminatı oranında artış anlamına da geliyor.

Aylık dereceleri ilk dört derecede olmakla birlikte halen 5 inci derece kadroda görev yapanların, ihdas edilen 3 veya 4 üncü dereceli kadrolara atanmaları durumunda aylık net ücretlerinin ne kadar artacağı konusunda bilgi vermesi bakımından memurunyeri.com olarak hazırladığımız tabloya aşağıda yer verilmiştir.

İcra Kâtibi kadrosunda olanların maaşında görülecek değişim (15 Haziran 2018)

Aylık

Derecesi

Kadro

Derecesi

Tazminat Oranı (AHT)

Aylık Maaş Farkı

Net

Eski

Yeni

1, 2, 3, 4

3, 4

%68

%110

430 TL

1, 2, 3, 4

5

%68

%68

0

5, 6, 7, 8, 9

5, 6, 7, 8, 9

%66

%66

0

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.