logo yeni

calisanlar2 copy

UZMAN YARDIMCILARI HANGİ UNVANDA NE KADAR MAAŞLA İŞE BAŞLIYOR?

Aktif . Yayınlanma Ücret

personel 9Kamu kurum ve kuruluşlarında mesleğe özel yarışma sınavı ile girilen çeşitli unvanlardaki kariyer uzman yardımcısı kadrolarına atanan Devlet memurlarının aylık maaşları arasında, unvanlarına ve merkez teşkilatı personeli sayılıp sayılmama durumlarına göre farklılık bulunmaktadır.

Kariyer meslek personeli arasında yer alan Uzman Yardımcılarının büyük bir bölümünün maaşı “ücret göstergesi” ve “tazminat göstergesi” esas alınarak belirlenmektedir. Bu şekilde maaş ödenenlerin aylık maaş miktarı, kıdem süresi ve aylık derecesi aynı olanlar için genellikle aynı olmaktadır.

Öte yandan, Uzman Yardımcılarından bazılarının maaşı ise 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu hükümlerine göre ödenmektedir. Maaşı bu şekilde ödenenlerin aylık maaş miktarı ise, ücret ve tazminat göstergesine göre maaş alanlardan daha düşük olmakta ve bulundukları unvana göre de değişmektedir.

Kariyer meslekler arasında yer alan çeşitli unvanlardaki Uzman Yardımcılarının, işe ilk girişlerinde aldıkları maaş miktarlarının ne kadar olduğunu bir arada görebilmek amacıyla memurunyeri.com olarak hazırladığımız tabloya aşağıda yer verilmiştir.

Tabloda, kariyer Uzmanların hizmet sürelerinin en az 25 yıl ve kazanılmış hak aylıklarının 1/4 olduğu; Uzman yardımcılarının ise işe yeni girdikleri ve kazanılmış hak aylıklarının 9/1 olduğu varsayılmıştır.

Kariyer Uzman Yardımcılarının aylık net maaşı (2018 yılının ilk yarısında)

KARİYER UZMAN YARDIMCILARININ MAAŞI

UNVANLAR

D/K

AYLIK NET MAAŞ*

Mali Hizmetler Uzman Yardımcısı (merkez teşkilatında sayılmayan)

9/1

3.738 TL

İl İstihdam Uzman Yardımcısı

9/1

3.738 TL

Gelir Uzman Yardımcısı

9/1

3.747 TL

İl Göç Uzman Yardımcısı

9/1

3.740 TL

İl Planlama Uzman Yardımcısı

9/1

3.740 TL

Defterdarlık Uzman Yardımcısı

9/1

3.759 TL

Mali Hizmetler Uzman Yardımcısı (merkez teşkilatında sayılan)

9/1

3.912 TL

Diğer Kariyer Uzman Yardımcıları (merkez teşkilatında sayılan)

9/1

4.619 TL

NOT:

-Aile yardımı ve asgari geçim indirimi bakımından, bekar (ya da eşi çalışan) ve çocuksuz personele göre değerlendirme yapılmıştır.

-Yabancı dil tazminatı ile bireysel emeklilik sigortası primi dikkate alınmamıştır.

-Gelir Vergisi oranı %15 olarak uygulanmıştır.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.