logo yeni

calisanlar2 copy

BAŞMÜHENDİS OLMAK MÜHENDİS MAAŞINI NE KADAR ARTIRIYOR?

Aktif . Yayınlanma Ücret

maas3657 sayılı Devlet Memurları Kanununa tabi olarak kamu kurum ve kuruluşlarına ait Mühendis unvanlı kadrolarda (yüksek mühendis veya mühendis olarak) görev yapanlar, Başmühendis kadrosuna atandıklarında aylık maaşlarında artış olmaktadır.

Kamu kurum ve kuruluşlarında derecesi aynı olan mühendis kadrolarında görev yapan Yüksek Mühendis ve Mühendislerin aylık maaşları aynı miktarda olmakta, Başmühendis kadrosuna atandıklarında ise maaşları bir miktar artmaktadır.

Mühendis ve yüksek mühendislerin, Devlet memuru olarak Mühendis ya da Başmühendis kadrosunda görev almaları durumunda maaş unsurları ve aylık ücretlerinin nasıl olacağıyla ilgili olarak hazırladığımız tabloya aşağıda yer verilmiştir.

Her iki kadroyu karşılaştırdığımızda; 1 inci derecede ek göstergelerinin ve ek ödeme oranlarının aynı olduğunu, başmühendis kadrosunun özel hizmet tazminatı oranının mühendis kadrosuna göre 8 puan ve yan ödeme toplam puanının ise 225 puan daha fazla olduğunu, 2018 yılının ilk yarısında geçerli olan katsayılara göre Başmühendis kadrosunda olanların aylık net maaşının aynı koşullardaki Mühendis kadrosunda görev yapanlara göre 88 TL daha fazla olduğunu görmekteyiz.

Başmühendis ve Mühendis (yüksek mühendis dahil) unvanlı kadrolara ilişkin maaş unsurlar

Kadro Unvanı

D/K

Kıdem Yılı

Ek Gösterge

Yan Ödeme Puanları

Ek Ödeme Oranı

Özel Hizmet Tazminatı Oranı

Aylık Net Maaş

Başmühendis

1/4

25

3600

2425

%150

%168

4.903 TL

Mühendis

1/4

25

3600

2200

%150

%160

4.815 TL

Aylık Net Maaş Farkı

88 TL

NOT:

-Aile yardımı ve asgari geçim indirimi bakımından, bekar (veya eşi çalışan) ve çocuksuz personele göre değerlendirme yapılmıştır.

-Çalışılan bölge ve kurumdan kaynaklı ödeme farklılıkları (ek özel hizmet tazminatı, sosyal denge tazminatı gibi) dikkate alınmamıştır.

-Sendika aidatı ve toplu sözleşme ikramiyesi ödemesi dikkate alınmamıştır.

-Yabancı dil tazminatı ile bireysel emeklilik sigortası primi dikkate alınmamıştır.

-Gelir Vergisi oranı %15 uygulanmıştır.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.