logo yeni

calisanlar2 copy

YÜKSEK LİSANS YAPMAK HANGİ MEMURUN MAAŞINI NE KADAR ARTIRIR?

Aktif . Yayınlanma Ücret

maasMemuriyete girmeden önce veya memuriyet sırasında yüksek lisans yapmış olmak, memurlara ilave 1 kademe ilerlemesi kazandırırken aynı zamanda bazı memurların aylık gelirini de artırmaktadır.

Yüksek lisans yaptığı için 1 kademe ilerleyen memurun aylık maaşında kademe ilerlemesine bağlı artış olabilirken, kadroları bazı unvanlarda olan Devlet memurlarının aylık gelirinde ayrıca artış olmaktadır. Bu yazımızda, 1 kademe ilerlemesine bağlı maaş artışına değinilmeyecektir.

Öğretmen, Ekonomist, Hemşire ve Ebe unvanlı kadrolarda görev yapan yüksek lisanslı Devlet memurlarının aylık gelirleri, aynı kadroda olup yüksek lisans yapmamış olanlara göre daha yüksek olmaktadır. Öte yandan, yüksek lisans yapmak (ilave kademeden kaynaklı artış dışında) diğer unvanlardaki memurların aylık gelirini etkilememektedir.

Hemşire kadrosunda olanlar

Devlet memuru olarak “Hemşire” unvanlı kadroda görev yapanlar, meslekleriyle ilgili alanda yüksek lisans yapınca  “Uzman Hemşire” unvanını kazanabilmekte ve haklarında geçerli olan özel hizmet tazminatı oranı da artmaktadır.

 “Uzman Hemşire” unvanlı hemşirenin aylık net maaşı, uzman olmayan emsallerine göre (ilave 1 kademeden kaynaklı fark hariç) 2018 yılının ilk yarısında; memuriyete 1 Ekim 2008 tarihinden önce girmişler ise 51 TL, sonra girmişler ise 45 TL daha fazladır. 

Ebe kadrosunda olanlar

Devlet memuru olarak “Ebe” unvanlı kadroda görev yapanlar, meslekleriyle ilgili alanda yüksek lisans yapınca  “Uzman Ebe” unvanını kazanabilmekte ve haklarında geçerli olan özel hizmet tazminatı oranı da artmaktadır.

 “Uzman Ebe” unvanlı hemşirenin aylık net maaşı, uzman olmayan emsallerine göre (ilave 1 kademeden kaynaklı fark hariç) 2018 yılının ilk yarısında; memuriyete 1/9/2008 tarihinden önce girmişler ise 51 TL, sonra girmişler ise 45 TL daha fazladır. 

Ekonomist kadrosunda olanlar

Devlet memuru olarak “Ekonomist” unvanlı kadrolarda görev yapanlar, ekonomi alanında yüksek lisans yapınca, haklarında geçerli olan özel hizmet tazminatı oranı da artmaktadır.

Ekonomist kadrosunda olup ekonomi alanında yüksek lisans yapmış olanların aylık net maşı, aynı kadroda olup ekonomi alanında yüksek lisans yapmamış olan emsallerine göre (ilave 1 kademeden kaynaklı fark hariç) 2018 yılının ilk yarısında; aylık seviyeleri 1-4 derecelerde ise 512 TL, diğer derecelerde ise 440 TL daha fazladır.

Öğretmen kadrosunda olanlar

Devlet memuru olarak “Öğretmen” unvanlı kadrolarda görev yapanlar, herhangi bir alanda yüksek lisans yapınca, girdikleri ve/veya girmiş sayıldıkları ders saatleri karşılığında kendilerine ödenen ek ders ücretinin miktarı artmaktadır.

Yüksek lisanslı öğretmenler ile yüksek lisans yapmamış olan öğretmenlerin her bir ek ders saati karşılığında aldıkları net ücret miktarının 2018 yılının ilk yarısında ne kadar olduğu aşağıdaki tabloda gösterilmiştir. (gelir vergisi oranı %15 uygulanmıştır)

Zaman

Dersi veren

Ek ders ücretinin net miktarı*

Dersin verildiği yer

Örgün ve yaygın eğitim kurumlarında

Özel sınıf ve cezaevi öğretmenleri

Destekleme ve yetiştirme kurslarında

Hafta içi gündüz

Öğretmen

12,80 TL

16,00 TL

25,60 TL

Yüksek lisanslı öğretmen

13,44 TL

16,80 TL

26,88 TL

Gece, hafta sonu ve tatillerde

Öğretmen

13,72 TL

17,15 TL

27,43 TL

Yüksek lisanslı öğretmen

14,40 TL

18,00 TL

28,80 TL

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.