logo yeni

calisanlar2 copy

KARİYER UZMAN MÜHENDİS İLE MÜHENDİS ÖZLÜK HAKLARI AYNI DEĞİL

Aktif . Yayınlanma Ücret

muhendisMühendislik fakültesinden mezun olarak Mühendis unvanı alanlar, kamu kurum ve kuruluşlarında Mühendis kadroların yanı sıra başka unvanlı kadrolarda da görev alabilmektedirler.

Teknik Hizmetler Sınıfı kapsamında Mühendis kadrosunda görev yapanlar, Genel İdare Hizmetleri Sınıfı kapsamında Uzman(merkez-kariyer) kadrosunda görev yapanlara göre özlük haklarının aynı olmamasından yakınıyorlar.

Aynı fakülteden aynı yıl mezun olup aynı yıl Devlet memuriyetine girmelerine rağmen, görev aldıkları unvanların farklı olmasından dolayı özlük hakları farlı olabilmektedir. Bu farklılık, Mühendis kadrosunda olanlar ile Uzman(merkez-kariyer) kadrosunda olanlar arasında da vardır.

Ek gösterge farkı

Kariyer uzman(merkez teşkilatı personeli sayılan) kadroları için belirlenen ek göstergeler ile Mühendis kadroları için belirlenen ek göstergeler aynı seviyededir.

Aylık/kadro derecesi 1 olanlar 3600 ek göstergeden yararlanırlar.

Makam ve görev tazminatı farkı

Ek göstergeleri aynı olmakla birlikte, sadece Uzman(merkez-kariyer) kadrolarında olanlar (1.derecede) makam ve görev tazminatından yararlanabiliyor.

Uzman(merkez-kariyer) kadrosunda görev yapan Mühendisler için 1.derecede 2000 Makam Tazminatı göstergesi ve 8000 Görev Tazminatı göstergesi belirlenmiştir. Mühendis kadrosunda bulunanların ise makam ve görev tazminatı bulunmuyor.

Bu farklılık, özellikle 1 Ekim 2008 tarihinden önce memuriyete girmiş olanlar bakımından, emekli Uzman maaşının emekli Mühendis maaşından daha yüksek olması sonucunu doğurmaktadır.

2018 yılının ilk yarısında 1/ 4 seviyesinde ve 30 yıl hizmet ile emekliye ayrılan mühendislerden, Mühendis kadrosu ile emekliye ayrılanların emekli maaşı “3.163 TL”, Uzman(merkez-kariyer) kadrosu ile emekliye ayrılanların emekli maaşı ise 4.292 TL” olmaktadır. Ancak her iki kadrodan emekli olanların alacağı emekli ikramiyesi ise aynı tutarda ve “114.068 TL”dir.

Aylık ücret farkı

Kurumların merkez teşkilatlarına dahil GİH Uzman(kariyer) kadrolarında olanların aylık maaş hesabı “ücret göstergesi” ve “tazminat göstergesi” rakamları esas alınarak yapılırken, TH Mühendis kadrolarında olanların aylıkları ise 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu hükümleri çerçevesinde ödenmektedir.

Maaş hesabının farklı unsurlar esas alınarak yapılıyor olmasından dolayı, Uzman(merkez-kariyer) ile Mühendis kadrolarında görev yapanların maaşları farklı olmakta ve Uzman kadrosunda görev yapanlar Mühendis kadrosunda görev yapanlara göre daha yüksek maaş almaktadırlar.

2018 yılının ilk yarısında (%15 gelir vergisi diliminde), aile yardımından yararlanmayan ve 1/ 4’de 25 yıl veya daha fazla hizmeti bulunan bir mühendis; Mühendis kadrosunda görev yapıyorsa aylık net “4.815 TL”, Uzman (merkez-kariyer) kadrosunda görev yapıyorsa aylık net “6.845 TL” maaş alabiliyor.

Ek tazminatlar bakımından

Mühendis kadrosundaki Devlet memurları, görev yaptıkları bölgeye, yere ve projeye bağlı olarak ek özel hizmet tazminatından yararlanabilmektedirler. Uzman kadrosunda görev yapan Mühendisler için ise böyle bir ödeme yapılmamaktadır.

Ancak ek özel hizmet tazminatı ödemelerinden Mühendis kadrosunda olanların tamamı aynı miktarda yararlanamıyor.

Örneğin; kalkınmada öncelikli 7.bölgede görev yapan bir Mühendis aylık net 358 TL ek tazminat alabiliyor. Ayrıca bu Mühendis açık alanda görev yapıyor ise aylık net 206 TL ve büyük yatırım projelerinde de görev yapıyorsa aylık net 208 TL ek tazminat alabiliyor. (2018 yılının ilk yarısında geçerli olan aylık katsayısına göre, Mühendisin bir ayda en çok 772 TL ek tazminat alması mümkün olabilir)

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.