logo yeni

calisanlar2 copy

VHKİ VE BİLGİSAYAR İŞLETMENİ OLANLAR BAZI KURUMLARDA DAHA YÜKSEK MAAŞ ALIYOR

Aktif . Yayınlanma Ücret

bilgisayar isletmeniVeri Hazırlama ve Kontrol İşletmeni (VHKİ) veya Bilgisayar İşletmeni unvanlı kadrolarda görev yapan Devlet memurlarının aylık maaş miktarı her kurumda aynı değil.

Maaş ödemelerinde tazminat unsuru olarak hakkında “Özel Hizmet Tazminatı” uygulanan bir memurun maaşı, hakkında “Adalet Hizmetleri Tazminatı” uygulanan emsaline göre daha düşük tutarda olmaktadır. Bu durum aylık/kadro seviyeleri, kıdem yılları ve eğitim durumları itibariyle aynı seviyede olan VHKİ/Bilgisayar İşletmeni kadrolarında olanların aylık maaşlarının da farklı olması sonucunu doğurmaktadır.

(Mahalli idareler personeline sosyal denge tazminatı ve ikramiye ödenmesi de, aynı unvandaki memurlar arasında görev yaptıkları kurumlardan kaynaklı maaş farkı yaratmaktadır. Bu yazımızda, sadece Adalet Hizmetleri Tazminatından kaynaklı maaş farklılığına değinilecektir.)

Yararlandıkları tazminat türüne göre VHKİ ve Bilgisayar İşletmeni maaşı

Aylık derece/kademesi 1/4 ve kadro derecesi 3 olan VHKİ ile Bilgisayar İşletmeni unvanlı Devlet memurlarının, görev yaptıkları kurumlardan kaynaklı maaş farklılıkları konusunda bilgi vermesi bakımından hazırladığımız tabloya aşağıda yer verilmiştir.

Tabloda da görüleceği üzere; Adalet Hizmetleri Tazminatı ödenen bir kurumda VHKİ veya Bilgisayar İşletmeni kadrosunda görev yapan Devlet memuru, Özel Hizmet Tazminatı ödenen kurumlardaki emsallerine göre aylık net 461 TL daha fazla maaş alabiliyor.

Tazminat türüne göre kurumlar

D/K

Kıdem Yılı

Bilgisayar İşletmeni ve VHKİ Aylık Net Maaşı

*Adalet Hizmetleri Tazminatı ödenen kurumlarda

(Yüksek Mahkemeler, Yüksek Seçim Kurulu, Sayıştay, İl ve İlçe Seçim Kurulları ile adli, idari ve askeri yargı, ceza infaz kurumları ve icra müdürlükleri)

1/4

25 yıl ve üzeri

3.770 TL

*Özel Hizmet Tazminatı ödenen kurumlarda

1/4

25 yıl ve üzeri

3.309 TL

NOT:

-Aile yardımı ve asgari geçim indirimi bakımından, bekar (veya eşi çalışan) ve çocuksuz personele göre değerlendirme yapılmıştır.

-Çalışılan kurumlardan kaynaklı yan ödeme farklılıkları ile mahalli idarelerde ödenebilen sosyal denge tazminatı ve ikramiye ödemeleri dikkate alınmamıştır.

-Toplu sözleşme ikramiyesi, sendika aidatı ve bireysel emeklilik sigortası dikkate alınmamıştır.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.