logo yeni

calisanlar2 copy

KADRO UNVANI UZMAN OLANLARIN TAZMİNAT ORANI DOĞRU UYGULANIYOR MU?

Aktif . Yayınlanma Ücret

personel 2Devlet memurlarından, kurumlarda kariyer meslek sayılmayan “Uzman” unvanlı kadrolarda görev yapanların özel hizmet tazminatı ödemelerinde, “diğer uzmanlar” ibaresinin varlığı nedeniyle tereddüt yaşanabilmektedir.

İlk dört derecedeki “Uzman” unvanlı kadrolarda olanların ve özellikle de bu kadrolara özelleştirme kapsamında atananların maaş hesabı yapılırken, özel hizmet tazminatı bazı kurumlarda düşük uygulanabilmekte ve ilgili personelin mağduriyeti söz konusu olabilmektedir.

“Uzman” kadro unvanlı personelin özel hizmet tazminatı oranı

Özel hizmet tazminatı oranlarına ilişkin belirlemeye (zam ve tazminatlara ilişkin kararname) göre, GİH kapsamında;

*1, 2 ve 3 üncü dereceli kadrolarda görev yapan “Yükseköğrenim mezunu Uzmanlar” için %75 oranı,

*4 üncü dereceli kadroda görev yapan “Yükseköğrenim mezunu Uzmanlar” için %68 oranı,

*1, 2, 3 ve 4 üncü dereceli kadrolarda görev yapan “Diğer Uzmanlar" için %60 oranı,

*Diğer derecelerdeki “Uzman” kadrolarında görev yapanlar için ise %50 oranı

geçerlidir.

İlk 4 dereceye ilişkin tazminat oranları

Özel Hizmet Tazminatı oranlarına ilişkin düzenlemede, ilk dört derecedeki “Uzman” unvanlı kadrolarda görev yapanlar hakkında  uygulanacak özel hizmet tazminatı oranı, ilgililerin yükseköğrenim mezunu olup olmamalarına göre belirlenmiştir.

 Buna göre, kamu kurum ve kuruluşlarında “Uzman” unvanlı kadrolarda GİH Sınıfı kapsamında görev yapan personelin özel hizmet tazminatına ilişkin belirlemede geçen “diğer uzmanlar” ifadesinden, yükseköğrenim mezunu olmayıp ilk dört dereceli kadrolarda görev yapan Uzman unvanlı personelin anlaşılması gerekeceği açıktır.

Bu itibarla, özelleştirme kapsamında kamu kurumlarına ait Uzman unvanlı kadrolara atananlar da dahil olmak üzere, kadroları ilk dört derecede bulunanlar hakkında;

-Yükseköğrenim mezunu olmaları ve ilk üç derece kadroda bulunmaları halinde %75 ve 4 üncü derece kadroda bulunmaları halinde ise %68,

-Yükseköğrenim mezunu olmamaları halinde %60

oranında özel hizmet tazminatı uygulanması gerekecektir.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.