logo yeni

calisanlar2 copy

BAKAN YARDIMCILARI NE KADAR MAAŞ ALIYOR?

Aktif . Yayınlanma Ücret

personel 8Bakanlıklarda “Bakan Yardımcısı” kadrolarında görev yapanlara, en yüksek Devlet memuruna yapılan ödemelere göre yapılan belirlemeler çerçevesinde maaş ödenmektedir.

Müşterek kararnameyle atanan bakan yardımcıları, daha önce görevden ayrılma veya görevden alınma halleri hariç, hükümetin görev süresi bitimine kadar görev yapabilmektedirler.

Bakan yardımcısının atanması

Bakana ve bakanlığa verilen görevlerin yerine getirmek üzere atanan ve bakana bağlı olarak çalışan bakan yardımcılarının kadrosu istisnai kadro olduğundan, atanmaları sırasında; daha önce kamuda ya da özel sektörde belli bir süre çalışmış olma şartı aranmamakta ve eğitim bakımından da ilköğretim (ortaokul) mezunu olmaları yeterli olabilmektedir.

Özlük hakları

Bakan Yardımcısı kadrosu için;

*8.000 Ek Gösterge belirlenmiştir.

*15.000 Makam Tazminatı Göstergesi belirlenmiştir.

*20.000 Temsil Tazminatı Göstergesi belirlenmiştir.

*Aylık maaşlarının, en yüksek Devlet memuruna mali haklar kapsamında yapılan ödemelerin %150’si kadar olması hükme bağlanmıştır.

Buna göre, aylık seviyesi 1/4 ve hizmet süresi 30 yıl olan bir Bakan Yardımcısının;

-15 Nisan 2018 net maaşı 18.121 TL olmaktadır. (%15 gelir vergisi diliminde olduğu ve aile yardımından yararlanmadığı varsayıldığında)

-14 Haziran 2018 tarihine kadar olan dönemde emekli olması halinde emekli aylığı “8.113 TL” ve emekli ikramiyesi ise “150.053 TL” olmaktadır. (1 Ekim 2008 tarihinden önce T.C. Emekli Sandığı Kanununa tabi bir görev almış olması şartıyla)

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.