logo yeni

calisanlar2 copy

UNVAN DEĞİŞİKLİĞİ YAPARAK MÜHENDİS KADROSUNA ATANANLARIN MAAŞINIZ NE KADAR ARTAR?

Aktif . Yayınlanma Ücret

muhendisDevlet memuriyetinde çeşitli kadro unvanlarında görev yaparken Mühendislik fakültelerinden mezun olanların Mühendis kadrolarına atanabilmeleri unvan değişikliği sınavları sonucuna göre mümkün olabilmektedir.

Bakanlar Kurulu Kararı ile çıkarılan “Kamu Kurum Ve Kuruluşlarında Görevde Yükselme Ve Unvan Değişikliği Esaslarına Dair Genel Yönetmelik”, mühendis kadrosunu unvan değişikliğine tabi kadrolar arasında saymıştır. Bu Yönetmeliğe göre, başka bir kadro unvanındaki memurun mühendis kadrosuna atanabilmesi için unvan değişikliği sınavına girmesi gerekecektir.

Unvan değişikliği sınavı neticesinde Mühendis kadrosuna atanmak, ilgili memurların maaşını, önceki unvanlarına (ve aylık/kadro seviyelerine)  göre farklı miktarlarda artırmaktadır.

Bu yazımızda, kazanılmış hak aylık dereceleri 1 ve bulundukları unvanlarda atanabilecekleri en üst dereceli kadrolarda olan bazı unvanlardaki memurların, unvan değişikliği yaparak 1.derece Mühendis kadrosuna atandıkları durumlarda aylık net maaşlarının ne kadar artacağına değinilecektir.

Hesaplama yapılırken, Mühendislik fakültesi mezuniyeti nedeniyle ilgililer hakkında intbak işleminin daha önce yapılmış olduğu varsayılmıştır.

Öte yandan, unvan değişikliği yoluyla Mühendis kadrosuna atananların aylık maaşlarındaki artış miktarı, çalışılan kurum ve yerden kaynaklı zam ve tazminat farklılıkları nedeniyle, aşağıdaki tabloda gösterilen miktarlardan daha fazla olabilir.

Unvan değiştirerek Mühendis kadrosuna atanma halinde net maaş artışı

(2018 yılının ilk yarısında ve %15 gelir vergisi diliminde)

Mühendis Kadrosuna Atananların Eski Unvanı

Aylık Maaştaki

Net Artış Miktarı

İstatistikçi

269 TL

Tekniker

433 TL

Teknisyen

433 TL

Bilgisayar İşletmeni

1.506 TL

Ekonomist

371 TL

Koruma Ve Güvenlik Görevlisi

1.562 TL

Kütüphaneci

433 TL

Öğretmen

1.277 TL

Polis Memuru

605 TL

Şef

1.377 TL

Memur

1.618 TL

Hizmetli

1.990 TL

*Çalışılan yer, bölge ve kurumdan kayaklı yan ödeme ve özel hizmet tazminatı farklılıkları, sosyal denge tazminatı, ikramiye ve fazla çalışma ücreti gibi ödemeler dikkate alınmamıştır.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.