logo yeni

calisanlar2 copy

BAKANLIK MÜŞAVİRLERİNİN MAAŞI NE KADAR?

Aktif . Yayınlanma Ücret

burokrat2Devlet memurları, istisnai memuriyetlerden olan Bakanlık Müşaviri kadrolarında da görev yapmaktadırlar.

KPSS ve görevde yükselme sınavı gibi şartlar aranmadan doğrudan atama yapılabilen istisnai görevlerden olan Bakanlık Müşaviri kadroları, bazen memuriyete kolay giriş yolu olarak kullanılırken, bazen de üst düzey görevlerden alınanların atanması için kullanılmaktadır.

Bu kadrolara atanmada memuriyete giriş için gerekli genel şartlar dışında başka şartlar aranmazken, yükseköğrenim mezunu olmayan veya daha önce hiç hizmeti bulunmayanların da bu görevlere atanması mümkün olabilmektedir. (bakanlıklar, özel düzenlemelerle atama konusunda özel şartlar getirebiliyor)  

Bakanlık Müşaviri kadrolarına; açıktan atama, terfi mahiyetinde kurum içi/kurumlar arası naklen atama veya görevden alınanların atanması amacıyla atama yapılabiliyor.

Maaşları “ücret ve tazminat göstergesi” esas alınarak ödenen Bakanlık Müşavirlerinin kadro derecesi 1 ve ek göstergeleri de 3600’dür. Ancak, ek göstergesi daha yüksek olan görevlerde bulunduktan sonra bu Bakanlık Müşaviri kadrosuna atananların ek göstergeleri, eski görevlerinden dolayı daha yüksek olabilmektedir.

Aylık net maaşları

Bakanlık Müşaviri unvanlı kadrolarda olup, hizmet süresi 25 yıl ve daha fazla olanların aylık net maaşlarının, haklarında geçerli olabilecek bazı ek göstergeler itibariyle ne kadar olduğu konusunda memurunyeri.com olarak hazırladığımız tabloya aşağıda yer verilmiştir.

Maaş hesaplaması, eş ve çocuk nedeniyle aile yardımı ile asgari geçim indiriminden yararlanmayan Bakanlık Müşavirlerine göre yapıldığından, eşi çalışmayan ve/veya çocuğu olanların tablodaki rakamlara eklemesi gereken net tutarlar için tıklayınız …

Ek göstergelerine göre Bakanlık Müşaviri net maaşı (2018 yılının ilk yarısında)

Derece Kademe

Hizmet Yılı

Ek Gösterge

Net Maaş*

1/4

25 yıl ve üstü

3600

8.041 TL

1/4

25 yıl ve üstü

4800

7.995 TL

1/4

25 yıl ve üstü

5300

7.988 TL

1/4

25 yıl ve üstü

6400

7.929 TL

1/4

25 yıl ve üstü

7000

7.920 TL

1/4

25 yıl ve üstü

7600

7.884 TL

1/4

25 yıl ve üstü

8000

7.878 TL

*Aile yardımı ve asgari geçim indirimi bakımından, bekar (ya da eşi çalışan) ve çocuksuz personele göre değerlendirme yapılmıştır.

*Yabancı dil tazminatı ile bireysel emeklilik sigortası primi dikkate alınmamıştır.

*Gelir vergisi oranı %15 olarak uygulanmıştır.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.