logo yeni

calisanlar2 copy

TABAN AYLIK NE KADAR OLDU?

Aktif . Yayınlanma Ücret

maas17Devlet memurlarının aylık maaş ve emeklilik haklarını etkileyen ve miktarı her memur için aynı olan Taban Aylık, 1 Ocak 2018 tarihinden geçerli olarak arttı.

Taban aylığın miktarı memurların unvanına, kadrosuna, derecesine, eğitim durumuna ve diğer hususlara bağlı olarak değişmezken, aylıkları 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa göre belirlenen memurların maaşını doğrudan, diğer memurların maaşını ise emekli primi/SGK primi kesintisi yoluyla dolaylı olarak etkilemektedir.

Taban aylık

657 sayılı Kanun hükümlerine göre aylık alanların maaş hesabında, taban aylık da kullanılmaktadır.

Öte yandan, aylık ücretleri farklı düzenlemelere göre belirlenen memurların (ücret ve tazminat göstergesine göre ya da kadro karşılığı sözleşmeye göre maaş alanlar) maaş hesabı sırasında, emekli kesintisi/SGK primi kesintisi belirlenirken taban aylık da göz önünde bulundurulmaktadır.

Taban aylığın (brüt) miktarı; 375 sayılı KHK’da “1000” olarak belirlenen Taban Aylık Göstergesi ile yıllık ya da belli dönemler için belirlenen Taban Aylık Katsayısıyla çarpımı suretiyle belirlenmektedir. Brüt taban aylık miktarı üzerinden damga vergisi, gelir vergisi ve emekli (SGK) primi kesilmektedir.

2018 yılının ilk yarısında taban aylık ne kadar olacak

Taban aylık katsayısı, 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren %5,69 oranında artarak “1,699121” oldu. Bu katsayı yılın ilk altı aylık dönemi için geçerli olacak ve yapılacak maaş artışına bağlı olarak 1 Temmuz 2018 tarihinden itibaren yükselecek.

Taban aylık katsayısındaki artış, 657 sayılı Kanun hükümlerine göre maaş alanların net maaşlarına da artış olarak yansıyacak ve;

*01.10.2008 tarihinden önce işe girmiş olanların aylık net maaşlarının “1.200,28 TL”sini taban aylık oluşturacak (gelir vergisi oranı %15 olduğunda).

*01.10.2008 tarihinden sonra işe girmiş olanların aylık net maaşlarının “1.229,16 TL” sini taban aylık oluşturacak (gelir vergisi oranı %15 olduğunda).

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.