logo yeni

calisanlar2 copy

OCAK AYI ZAM ORANI NE ZAMAN BELLİ OLACAK?

Aktif . Yayınlanma Ücret

maas8Kamu görevlilerinin maaşına 1 Ocak 2018 tarihinden geçerli olarak yapılacak artışın oranının netlik kazanmaması nedeniyle, 15 Ocak maaşının ne kadar olacağı da şimdiden bilinemiyor.

1 Ocak 2018 tarihinden geçerli olarak maaşlar %4 oranında artacak. Öte yandan, asgari geçim indiriminin 2017 yılına göre %14,20 oranında artması da net maaşları artıracak. Ayrıca, 2017 ikinci altı ayına ilişkin enflasyon rakamları da maaş miktarını etkileyebilecek.

2017 yılı ilk altı aylık dönemine ilişkin enflasyon rakamlarının yarın (3 Ocak 2018) açıklanacak olması nedeniyle, memurların maaş artış oranı da yarın kesinlik kazanmış olacak.

Ocak maaşı 3 Ocak’ta belli olacak

Toplu Sözleşme hükümlerine göre; kamu görevlilerinin maaşlarına 2017 yılının ikinci yarısı için yapılan %4 oranındaki maaş zammının, 2017 yılı ikinci yarısında (1 Temmuz-31 Aralık) gerçekleşecek enflasyon artış oranının altında kalması durumunda, aradaki fark 1 Ocak 2018 tarihinden geçerli olarak maaşlara zam şeklinde yansıtılacak.

2017 yılı ikinci altı aylık dönemine ilişkin enflasyon rakamları,  3 Ocak 2018 Çarşamba günü belli olacak. Ocak ayında maaşlara enflasyon farkı artışı yapılabilmesi için, 2017 yılı ikinci yarısına ilişkin enflasyon artış oranının %4’ten fazla çıkması gerekiyor.

2017 yılının ikinci altı aylık döneminin 5 aylık enflasyon rakamlarına bakıldığında, maaşlara enflasyon farkı artışı yapılacağına kesin gözüyle bakılıyor.

Nu nedenle, kamu görevlilerinin 15 Ocak 2018 tarihinde alacakları zamlı net maaş miktarları, ancak 3 Ocak 2018 tarihinde enflasyon oranlarının açıklanmasıyla hesaplanabilecek.

Maaş zammının memura etkisi

Maaşların 1 Ocak 2018 tarihinden geçerli olarak “%4 + enflasyon oranının %4’ten fazla olan kısmı” kadar artacak. Bu artışın toplamda yaklaşık %5,5 oranında olması bekleniyor.

Maaş artışı nedeniyle, oluşacak 1-14 Ocak dönemine ilişkin maaş farkını ayrıca alacak olan memurlar, zamlı ilk maaşlarını ise 15 Ocak 2018 tarihinde alacak.

Öte yandan, kamu görevlilerinin yararlanabildiği aile yardımı ödeneğinin miktarı da maaş zammı oranında artacak ve 15 Ocak maaşına yansıyacak. Asgari Geçim İndirimi tutarlarındaki artış da 15 Ocak maaşına yansıyacak. Aile yardımı ve asgari geçim indirimine ilişkin 14 günlük fark ödemesi yapılmayacak.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.