logo yeni

calisanlar2 copy

BAŞBAKAN KARARIYLA KAMU GÖREVLİLERİNE EK TAZMİNAT ÖDENEBİLİR

Aktif . Yayınlanma Ücret

maas8Ülke genelinde OHAL ilan edildiği durumlarda, İçişleri Bakanlığının görüşü ve Maliye Bakanlığının teklifi üzerine Başbakan onayı ile belirlenecek yerlerde görev yapan kamu görevlilerine ek tazminat ödenebiliyor.

375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 28/B maddesi kapsamında yapılan ve aylık miktarı halen 126 TL olan bu ek tazminat ödemesi 2018 yılında aylık 135 TL olacak. Ayrıca bu tutarın Bakanlar Kurulunca %50 oranında artırılması da mümkün olabiliyor.

Bu tazminattan yararlanabilecek olan kamu görevlileri

Ek tazminat;

-657 sayılı Devlet Memurları Kanununa tabi personelden,

-926 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanununa tabi personelden,

-3466 sayılı Uzman Jandarma Kanununa tabi personelden,

-3269 sayılı Uzman Erbaş Kanununa tabi personelden,

-2802 sayılı Hâkimler ve Savcılar Kanununa tabi personelden,

-2914 sayılı Yükseköğretim Personel Kanununa tabi personelden,

-Türk Silahlı Kuvvetleri ve Emniyet Genel Müdürlüğünde görevli sözleşmeli personelden,

-Milli İstihbarat Teşkilatı Müsteşarlığında görevli kadro karşılığı sözleşmeli personelden,

-Güvenlik korucularından (geçici köy korucularından);

a-) Olağanüstü Hal Bölgesi ve mücavir illerde görev yapanlara ödenir.

b-) İçişleri Bakanlığının görüşü ve Maliye Bakanlığının teklifi üzerine Başbakan onayı ile belirlenecek diğer illerde görev yapanlara ödenir.

c-) OHAL ilanının ülkenin genelinde olması durumunda, İçişleri Bakanlığının görüşü ve Maliye Bakanlığının teklifi üzerine Başbakan onayı ile belirlenecek yerlerde görev yapanlara ödenir.

Ek tazminatın aylık miktarının belirlenmesi

28/B tazminatının kimlere ne miktarda ödeneceği ile hangi hallerde ödenmeyeceği; görev mahallinin özelliği, görevin önem ve güçlüğü, personelin teminindeki zorluklar, personelin zorunlu hizmete tabi olup olmaması ve Devletin mali imkânları dikkate alınarak, ilgili bakanlıkların talebi ve Maliye Bakanlığının teklifi üzerine Başbakan onayı ile belirleniyor.

Bu tazminatın aylık tavan miktarı ise her yıl bütçe kanunu ile belirleniyor.

2017 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanununa göre aylık tutarı 126 TL olan ek tazminat, 2018 Yılı Merkezi Bütçe Kanunu Tasarısında aylık 135 TL olarak yer almıştır. Öte yandan, bütçe kanunda belirlenen tutarı %50 oranında artırma konusunda da Bakanlar Kurulu yetkili kılınmıştır.

Ödeme yapılan kamu görevlileri için kazanılmış hak oluşturmayan bu ek ödemeden, herhangi bir vergi ve kesinti de yapılmamaktadır.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.