logo yeni

calisanlar2 copy

GÖREV YERLERİ İL VE İLÇEYE UZAK OLAN BAZI MEMURLARA YAPILAN ÖDEME ARTACAK

Aktif . Yayınlanma Ücret

maas 8En yakın il ve ilçe merkezine uzaklığı en az 10 km. olan köy ve diğer yerleşim birimlerinde sürekli görev yapan sağlık personelinden bazılarının yararlandığı ilave özel hizmet tazminatının miktarı, maaş ammına bağlı olarak 2018 yılında artacak.

Aylıklarını 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu hükümlerine göre alan sağlık personelinden bazılarına, köy veya belde gibi yerleşim yerlerinde görev yapmalarından dolayı ilave özel hizmet tazminatı ödenmektedir.

Bu tazminat, ilgili sağlık personelinin görev yaptığı yerin kalkınmada öncelikli yöreler kapsamında olup olmamasına göre farklı miktarlarda olmaktadır.

Hangi memurlara ödeniyor?

Devlet Memurlarına Ödenecek Zam Ve Tazminatlara İlişkin Bakanlar Kurulu Kararı ekinde yer alan tazminat cetvelinde; en yakın il ve ilçe merkezine uzaklığı en az 10 km. olan köy ve diğer yerleşim birimlerinde sürekli görev yapan memurlardan sağlık personeli olanların bazılarına ilave özel hizmet tazminatı ödenmesi öngörülmüştür.

Sağlık personelinden; klinik şefi, klinik şef yardımcısı, başasistan ve uzman tabiplere ödenmeyen bu tazminattan, tabip ve diş tabipleri ile mesleki öğrenim görmüş diğer sağlık personeli ise yararlanabilmektedir.

Öte yandan, üniversite kampüs alanı veya havaalanı gibi yerlerde görev yapanlara, bu yerlerdeki görevlerinden dolayı ilave özel hizmet tazminatı ödenmiyor.

Tazminatın aylık net miktarı ne kadar?

En yakın il ve ilçe merkezine uzaklığı en az 10 km. olan köy veya diğer yerleşim birimlerinde fiilen görev yapan sağlık personelinden bazılarına ödenen ilave özel hizmet tazminatının aylık miktarı, en yüksek Devlet memuru aylığının belli oranları esas alınarak hesaplanıyor.

İlgili personelin unvanı ile görev yerinin kalkınmada öncelikli yöreler kapsamında olup olmamasına göre değişen oranlar esas alınarak hesaplanan ilave özel hizmet tazminatı, her ay maaşla birlikte ödenmektedir.

İl/ilçe merkezi dışındaki çalışmalarından dolayı 2018 yılının ilk altı aylık döneminde ilave özel hizmet tazminatından yararlanacak olan sağlık personeline bu kapsamda yapılacak aylık ödemenin net miktarı (enflasyon farkı artışı yapılması hali hariç) şöyle olacak:

İlave tazminat alan personel

İlave tazminatın aylık net miktarı

Kalkınmada öncelikli yerlerde

Diğer yerlerde

Tabip ve diş tabibi

(klinik şefi, klinik şef yardımcısı, başasistan ve uzman tabipler yararlanamıyor)

252 TL

151 TL

Mesleki öğrenim görmüş diğer sağlık personeli

101 TL

50 TL

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.