logo yeni

calisanlar2 copy

TAZMİNAT ÖDEMELERİNİZ DOĞRU YAPILIYOR MU?

Aktif . Yayınlanma Ücret

maas 16Aylık maaşlarını 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa göre alanlara, aylıklarıyla birlikte tazminat, ek tazminat ve ilave tazminat şeklinde ödemeler de yapılmaktadır.

Devlet memurlarının maaş hesabı yapılırken, 30 Eylül 2008 sonrasında memuriyete girenlerin prime esas kazançlarına bazı tazminat ödemeleri de dahil edilmekte ve brüt maaştan kesilecek sigorta (malullük, yaşlılık ve ölüm sigortası) primi ile genel sağlık sigortası priminin miktarı buna göre hesaplanmaktadır.

Ancak prime esas kazanç toplamına, ilgili memura yapılan bütün tazminat ödemeleri değil, sadece bazı tazminat ödemelerinin dahil edilmesi gerektiğinden, farklı tazminat ödemelerinin de prime esas kazanç toplamına dahil edildiği durumlarda, yapılan yanlışlık sonucu memurun net maaşı azalmaktadır.

İlgili düzenleme

30 Eylül 2008 sonrasında memuriyete girenlerin (daha önce T.C. Emekli Sandığına tabi hizmeti bulunmayanlar) prime esas kazançlarının nasıl hesaplanacağı, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda belirtilmiştir.

Kanundaki belirlemeye göre;

**Gösterge aylığı, ek gösterge aylığı, taban aylığı, kıdem aylığı, makam tazminatı, temsil tazminatı, görev tazminatı, özel hizmet tazminatı, eğitim öğretim tazminatı, adalet hizmetleri tazminatı, din hizmetleri tazminatı, denetim tazminatı, emniyet hizmetleri tazminatı, mülki idare amirliği özel hizmet tazminatı prime esas kazanca dahil edilmektedir.

**Bölge, kurum, birim, çalışma mahalli, görevin niteliği ve benzeri kriterlere dayalı olarak asıl tazminatlara ilave, ek veya ayrıca ödenen tazminatlar prime esas kazanca dahil edilmemektedir.

*Hesaplanan prime esas aylık kazanç miktarı üzerinden, toplam %14 oranında prim kesilmektedir.

Prime esas kazanç bakımından tazminat

30 Eylül 2008 tarihinden sonra memuriyete girenlerin (daha önce T.C. Emekli Sandığına tabi hizmeti bulunmayanlar) prime esas kazanç hesabına, yararlandıkları tazminatlardan bazıları dahil edilmekte ve bazıları ise dahil edilmemektedir.

-Prime esas kazanca dahil olan tazminatlar

Devlet memurlarına yapılan; özel hizmet tazminatı, eğitim öğretim tazminatı, adalet hizmetleri tazminatı, din hizmetleri tazminatı, denetim tazminatı, emniyet hizmetleri tazminatı, mülki idare amirliği özel hizmet tazminatı, makam tazminatı, temsil tazminatı ve görev tazminatı şeklindeki ödemeler, ilgililerin prime esas kazançlarından sayılmaktadır.

-Prime esas kazançtan sayılmayan tazminatlar

Yukarıda sayılan tazminatların (prime esas kazanca dahil olan) yanı sıra, Devlet memurlarına; çalıştıkları bölgeden, çalıştıkları kurumdan, çalıştıkları birimden, çalıştıkları yerden, yaptıkları görevin niteliğinden veya benzeri kriterlerden kaynaklı olarak da tazminat (ek/ilave/ayrıca ödemesi yapılabilmektedir. Bu şekilde yapılan tazminat ödemeleri, ilgililerin prime esas kazançları toplamına dahil edilmemektedir.

Ancak bazı memurların maaş bordrolarına bakıldığında, ek/ilave/ayrıca tazminat olarak ilgili yapılan ödemelerin asıl tazminat ödemesiyle birlikte gösterilmek suretiyle prime esas kazanç toplamına dahil edildiği ve ilgili memurun maaşından daha fazla kesinti yapılması sonucunun doğduğu da görülebilmektedir.

Memurların prime esas kazanç hesabına dahil edilmemesi gereken (bordroda asıl tazminattan ayrı gösterilmesi gereken) tazminatlardan bazıları şunlar:

Devlet memuru

Prime esas kazanca dahil olmayan tazminatlar

-Teknik Hizmetleri Sınıfına dahil kadrolarda olanlar

-Çalışılan bölgeden dolayı ödene ek tazminat

-Büyük yatırım projelerine ilişkin çalışmalardan dolayı ödenen ek tazminat

-Açık alanlardaki çalışmalardan dolayı ödenen ek tazminat

-Ekonomi alanında yüksek lisans görmüş olmalarından dolayı Ekonomist kadrosunda olanlara ödenen ilave tazminat

-Sağlık Hizmetleri Sınıfına dahil kadrolarda olanlar

-Çalışılan bölgeden dolayı ödene ek tazminat

-İl ve ilçe merkezlerine en az 10 km mesafede olan yerlerde görev yapmalarından dolayı ödenen ilave tazminat

-Eğitim ve Öğretim Hizmetleri Sınıfına dahil kadrolarda olanlar

-Branşlarından dolayı öğretmenlere ödenen ilave tazminat

-Uzman öğretmen ve başöğretmenlere ödenen ilave tazminat

-Din Hizmetleri Sınıfına dahil kadrolarda olanlar

-Uzman vaiz, uzman imam-hatip, Kur’an kursu uzman öğreticisi, başmüezzin, başvaiz, başimam-hatip, Kur’an kursu başöğreticisi kadrolarında olanlara ödenen ilave tazminat

-Adalet hizmetlerinde çalışanlar

-Cezaevleri ile Denetimli Serbestlik ve Yardım Merkezi Şube Müdürlüklerinde görevli olanlara (Cezaevi Müdürü, İdare Memuru, İnfaz ve Koruma Başmemuru ile İnfaz ve Koruma Memuru) ödenen ilave tazminat

-Emniyet Hizmetleri Sınıfına dahil kadrolarda olanlar

-Ankara ve İstanbul büyükşehir belediye sınırları içinde Çevik Kuvvet Şube Müdürlüklerinde fiilen görev yapanlara ödenen ilave tazminat

-Mülki İdare Amirliği Hizmetleri Sınıfı personeli

-İçişleri Bakanlığı merkez teşkilâtında görev yapanlardan kaymakamlık unvanını kazanmış olanlar ile merkez valilerine ödenen ilave tazminat

-Bütün memurlar

-Yabancı Dil Tazminatı

Maaşınızı hesaplamak için tıklayınız …

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.