logo yeni

calisanlar2 copy

SAĞLIK SORUNU YARATABİLECEK GÖREVLERDEKİ MEMURLARIN İLAVE ÖDEMESİ NE KADAR OLACAK?

Aktif . Yayınlanma Ücret

saglikMaaşları 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu hükümlerine göre ödenen Devlet memurlarından, hayat ve sağlık için tehlike arzeden görev yürütenlere, her ay maaşlarıyla birlikte iş riski zammı ödemesi yapılmaktadır.

Hayat ve sağlık için tehlike arzeden hizmetlerde çalışan Devlet memurlarına “İş Riski Zammı” ödenmesine 657 sayılı Kanunda hükmedilmiş; hangi memura ne kadar iş riski zammı ödeneceği hususu ise Devlet Memurlarına Ödenecek Zam Ve Tazminatlara İlişkin Kararnamede belirlenmiştir. Ayrıca, toplu sözleşmeler ile bazı unvanlara ilişkin iş riski zammı puanlarında artış yapılması yoluna gidilebilmektedir.

Memurların iş riski zammı

Her memura değil, sadece hayat ve sağlık için tehlike arzeden hizmetlerde çalışanlara ödenen iş riski zammına ilişkin puanlar, ilgili memurun; unvanına, hizmet sınıfına, eğitim durumuna, hizmet süresine, aylık/kadro derecesine ve kurumuna değişebilmektedir.

İlgili memur hakkında geçerli olan iş riski zammı puanının “Yan Ödeme Katsayısı” ile çarpımı sonucu bulunacak tutar, memurun is riski zammı ödeme miktarını göstermekte ve bu şekilde bulunan miktardan damga vergisi ve gelir vergisi kesintisi yapılmaktadır.

657 ayılı Kanuna göre aylık alanların aylık maaşını etkileyen bir unsur olan iş riski zammı, ilgili memurların emeklilik haklarını ise etkilememektedir.

Öte yandan, bazı istisnalar hariç olmak üzere, bir memura ödenebilecek iş riski zammı en çok “1000” puan olabilmektedir. (yer altı maden ocaklarında çalışanlar, uzman veteriner hekim, veteriner hekim, veteriner sağlık teknikeri ve veteriner sağlık teknisyeni olarak görev yapanlar için ödenecek iş riski zammı hariç)

İş riski zammının puan ve miktarı

2018 yılı ilk altı ayı için yan ödeme katsayısı (enflasyon farkı artışı olmaması durumunda) “0,033873” olarak belirlenmiştir. Buna göre, iş riski zammından yararlanan Devlet memurlarının aylık net maaşına bu zammın net etkisi (%15 gelir vergisi diliminde) konusunda memurunyeri.com olarak hazırladığımız tabloya aşağıda yer verilmiştir.

Kadro (Görev) Unvanı

İş Riski Zammı

Puan

Net Miktar

*Veteriner Hekim, Veteriner Sağlık Teknikeri, Veteriner Sağlık Teknisyeni

*Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı taşra teşkilatında görevli Sağlık Teknikeri

2000

57,07 TL

*Adli Tıp Kurumunda; Şube Müdürü, Eczacı, Silah Muayene Memuru,  Sağlık Teknisyeni ve Yardımcısı, Laborant,  Laborant Yardımcısı, Hemşire

*İnfaz ve Koruma Başmemuru, İnfaz ve Koruma Memuru

*Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı taşra teşkilatında Ölçü Ve Ayar Memuru

*Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı taşra teşkilatında Arama Kurtarma Teknisyeni

600

17,12 TL

*Su Altında Araştırma Yapan; Müze Müdürü, Müze Müdür Yardımcısı, Müze Araştırmacısı, Arkeolog

575

16,41 TL

*Kaymakam

*İcra Müdürü, İcra Müdür Yardımcısı

*Sağlık Hizmetleri Sınıfı kapsamındaki personel (bu Sınıfta olup da yukarıda sayılanlar hariç)

*Bilgisayar İşletmeni, Veri Hazırlama ve Kontrol İşletmeni

500

14,27 TL

*Öğretmen (cezaevlerinde görevli)

*Emanet Memuru (adliyede görevli)

450

12,84 TL

*Emniyet Amirleri, Başkomiser, Komiser, Komiser Yardımcısı, Polis Memuru 

400

11,42 TL

*Adalet Bakanlığında görevli; Psikolog, Sosyal Çalışmacı, Pedagog

325

9,28 TL

*İtfaiye Teşkilatında; amir, itfaiyeci, başçavuş, çavuş, onbaşı, er, operatör, şoför  

*İdare Memurları (ceza ve tevkif evlerinde)

*Yataklı ve yataksız tedavi kurum ve kuruluşları ile ıslah kurum ve enstitüleri, hayvan yetiştirme ve temin laboratuvarlarında görevli Yardımcı Hizmetler Sınıfı personelinden; Hasta Bakıcı, Hayvan Bakıcısı, Hizmetli, Hademe, Odacı 

*Emanet Memuru (adli tıp kurumunda)

300

8,56 TL

*Çarşı ve Mahalle Bekçisi

275

7,85 TL

*Zabıta Teşkilatında; zabıta amiri, zabıta amir yardımcısı, zabıta başkomiseri, zabıta komiseri, zabıta komiser yardımcısı ve zabıta memuru

262,5

7,49 TL

*Radyoaktif ve zehirli maddelerle çalışanlar Teknik Hizmetler Sınıfı personeli

*Öğretmen

250

7,14 TL

*Koruma ve Güvenlik Görevlisi, Güvenlik Görevlisi,  Koruma Amir Yardımcısı, Koruma Memuru

*Belediye Trafik Memuru              

175

5,00 TL

Not: İş riski zammı ödenen Devlet memurlarından “Basın Yayın ye Enformasyon Genel Müdürlüğü” emrinde görev yapanların bu zam puanları %20 artırımlı hesaplanır.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.