logo yeni

calisanlar2 copy

KAMU ÇALIŞANLARI BAZI YERLERDE GÖREVLENDİRİLDİĞİNDE 11 BİN TL NET MAAŞ ALACAK

Aktif . Yayınlanma Ücret

personel2Uluslararası kurum ve kuruluşların Türkiye’deki merkez veya temsilciliklerinde stajyer memur olarak görevlendirilen kamu görevlilerine ödenecek aylık net maaş, 2018 yılının ilk yarısında en az 11.109 TL olacak

2018 yılının ilk altı ayı için belirlenen aylık katsayısı ve 2018 Yılı Merkezi Bütçe Kanun Tasarısında yer alan düzenlemeye göre, uluslararası kurum ve kuruluşların Türkiye’deki merkez veya temsilciliklerinde stajyer memur olarak görevlendirilen kamu görevlilerine ödenen maaş miktarı artacak.

Görevlendirme nasıl oluyor?

Merkezi idare kapsamındaki kamu kurumlarının personeli, Dışişleri Bakanlığınca bildirilecek uluslararası kurum ve kuruluşların Türkiye’de yerleşik bulunan merkez veya temsilciliklerinde stajyer memur olarak görevlendirilebiliyor.

En çok 2 yıl sürer için yapılan görevlendirmeler, gerek görülmesi halinde bir katına kadar uzatılabiliyor.

Kurumlardan stajyer memur olarak görevlendirilecek personel, Maliye Bakanlığının uygun görüşü ve Devlet Personel Başkanlığının teklifi üzerine Bakanlar Kurulu kararıyla her yıl kurumlar için belirlenen yurt dışına gönderilecek personel kontenjanından karşılanıyor.

Öte yandan, kurumunun ilgili olduğu Bakanın onayı ile stajyer memur olarak görevlendirilecek kamu görevlisinin; Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavında (YDS) İngilizce, Fransızca veya Almanca dillerinin birinden (A) düzeyinde puan almış olması veya dil yeterliği bakımından buna denkliği kabul edilen uluslararası geçerliliği bulunan başka bir belgeye sahip olması gerekiyor.

Maaşları ne kadar?

Bu kapsamda stajyer memur olarak görevlendirilen kamu görevlileri, mali ve sosyal haklarını kendi kurumlarından almaya devam ederler.

**Aylık ücret:  Görevlendirilen personele mali ve sosyal haklar kapsamında kurumları tarafından bir ayda yapılan ödemenin toplam tutarının 104.000 gösterge rakamının memur aylık katsayısıyla çarpımı sonucu bulunan tutardan az olması durumunda, aradaki fark herhangi bir vergi ve kesintiye tabi tutulmadan her ay kurumları tarafından ayrıca ödeniyor.

2018 yılının ilk altı ayına ilişkin belirlemelere göre, stajyer memura yapılacak ödemenin aylık net tutarı en az 11,109 TL olacak.

**Harcırah: Personelin asıl görevine ilişkin memuriyet mahalli dışında görevlendirilmesi durumunda, bu yerlere ilk gidişlerinde ve kurumlarına dönüşlerinde, kendilerine kurumları tarafından sürekli görev harcırahı ödeniyor.

**Yükümlülükleri: Stajyer memur olarak görevlendirilenler, görevlendirme sürelerinin iki katı kadar mecburi hizmetle yükümlü tutulmaktadırlar.

Görevlendirme süresi bitiminde kurumlarındaki görevlerine başlamayanlar, memuriyetten çekilmiş sayılırlar ve kurumlarının kendileri için yaptığı (aylık ve yol giderleri dahil) bütün masrafları iki kat olarak geri öderler. Görevlendirme sürelerinin bitiminde görevlerine başlayan ancak mecburi hizmet yükümlülüklerini tamamlamadan görevlerinden ayrılanlar veya ceza alarak memurluktan çıkarılanlar, mecburi hizmetlerinin eksik kalan kısmı ile orantılı olacak şekilde kendileri için yapılmış bütün masrafları iki kat olarak geri öderler.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.