logo yeni

calisanlar2 copy

KAMU GÖREVLİLERİNDEN BAZILARINA ÖDENEN 28/B TAZMİNATININ MİKTARI ARTACAK

Aktif . Yayınlanma Ücret

maas12375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 28/B maddesi hükümleri ne istinaden kamu görevlilerinden bazılarına ödenen ek tazminatın miktarı 2018 yılında artacak.

Kamu görevlilerinden bazılarına ödenen ve 375 sayılı KHK’nın 28/B maddesinde düzenlendiği için “28/B Tazminatı” olarak da bilinen ek tazminatın miktarı 2018 yılı için 9 TL artacak.

Kimlere ödeniyor?

375 sayılı KHK’nın 28/B maddesinde düzenlenen ek tazminattan, görev yaptıkları yere göre;

-657 sayılı Devlet Memurları Kanununa tabi personel,

-926 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanununa tabi personel,

-3466 sayılı Uzman Jandarma Kanununa tabi personel,

-3269 sayılı Uzman Erbaş Kanununa tabi personel,

-2802 sayılı Hâkimler ve Savcılar Kanununa tabi personel,

-2914 sayılı Yükseköğretim Personel Kanununa tabi personel,

-Türk Silahlı Kuvvetleri ve Emniyet Genel Müdürlüğünde görevli sözleşmeli personel,

-Milli İstihbarat Teşkilatı Müsteşarlığında görevli kadro karşılığı sözleşmeli personel,

-Güvenlik korucuları (geçici köy korucuları)

yararlanabiliyor.

Hangi hallerde ödeniyor?

28/B tazminatının kimlere ne miktarda ödeneceği ile hangi hallerde ödenmeyeceği; görev mahallinin özelliği, görevin önem ve güçlüğü, personelin teminindeki zorluklar, personelin zorunlu hizmete tabi olup olmaması ve Devletin mali imkanları dikkate alınarak, ilgili bakanlıkların talebi ve Maliye Bakanlığının teklifi üzerine Başbakan onayı ile belirleniyor.

Kapsamda olan kamu görevlilerinden;

*Olağanüstü Hal Bölgesi ve mücavir illerde görev yapanlara ek tazminat ödenir.

*İçişleri Bakanlığının görüşü ve Maliye Bakanlığının teklifi üzerine Başbakan onayı ile belirlenecek diğer illerde görev yapanlara ek tazminat ödenir.

*OHAL ilanının ülkenin genelinde olması durumunda, İçişleri Bakanlığının görüşü ve Maliye Bakanlığının teklifi üzerine Başbakan onayı ile belirlenecek yerlerde görev yapanlara ek tazminat ödenir.

Miktarı ne kadar?

28/B tazminatının kapsamında olan kamu görevlilerine, her yıl bütçe kanununda gösterilen miktarı geçmeyecek şekilde ek tazminat ödeniyor.

2017 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanununda 126 TL olarak belirlenmiş olan ek tazminatın aylık tutarına, 2018 Yılı Merkezi Bütçe Kanunu Tasarısında 135 TL olarak yer verilmiştir. Öte yandan, belirlenmiş olan bu tutarın %50’si oranında artırılabilmesi konusunda da Bakanlar Kuruluna yetki verilmiştir.

Herhangi bir vergi ve kesintiye tabi tutulmayan bu ek tazminat, ödeme yapılan personel için kazanılmış hak da oluşturmamaktadır.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.