logo yeni

calisanlar2 copy

AMİRLERİNİZİN HAKKINIZDA YAPACAĞI BAZI İŞLEMLER MAAŞINIZI ARTIRABİLİR

Aktif . Yayınlanma Ücret

mutluDevlet memurlarının ücret ve mali hakları ilgili oldukları mevzuat kapsamında ödenirken, yetkili amirlerin takdiriyle yapılan bazı işlemlerle memurların aylık ücret ve mali haklarında artış sağlanabilmektedir.

Amir takdiri ile aylık ücret ve mali haklarda artış olabilecek işlemlerden bazıları şunlar:

Vekâleten atama

Devlet memurlarının kurumlarındaki boş kadrolara veya geçici olarak boşalmış dolu kadrolara usulüne uygun şekilde atanmaları durumunda; vekâlet edecekleri kadronun dolu veya boş olmasına, vekâlet edecekleri kadronun unvanına ve vekâlet görevi sürelerine bağlı olarak ilave mali haklar edinebilmektedirler.

Örneğin uzun süreli hastalık izni kullanan memurun yerine ilgili amir tarafından usulüne uygun şekilde vekâleten görevlendirme yapıldığında, vekâlet görevinin 3 aydan fazla olan süresi için (ilkokul öğretmeni, veznedar ve sayman kadrolarına vekâleten atananlara göreve başlama tarihinden itibaren) vekâlet aylığı ödenir.  Vekâleten atamanın boş bir kadroya yapılması halinde ise, vekâlet aylığının yanı sıra vekâlet edilen görev ile memurun asıl görevine ilişkin ödeme unsurları farkından kaynaklı ödemeler yapılır.

Kurum içi naklen atama

Kurum içinde görevde yükselme veya unvan değişikliği sınav şartı aranmadan atama yapılabilecek kadrolara, Devlet memurlarının amir takdiri ile naklen atandıkları durumlarda, ilgili memurun mali haklarında artış olabilmektedir.

Örneğin, “memur” unvanlı kadroda görev yaparken atamaya yetkili amir takdiri ile “bilgisayar işletmeni” kadrosuna kurum içinde naklen atanan personelin aylık mali hakları artar.

68/B kapsamında atama

Devlet memurlarından bazıları, derece yükselmesindeki süre şartı aranmaksızın, atamaya yetkili amir takdiriyle durumlarına uygun ilk dört derecedeki kadrolara atanması mümkün olabilmektedir. 657 sayılı Kanunun 68/B maddesi kapsamında yapılan ve torba kadro olarak da bilinen bu atamalar, ilgili memurun mali haklarında artış yaratabilmektedir.

Örneğin, kazanılmış hak aylık seviyesi ile kadro derecesi 5 olan ve 10 yıllık hizmeti bulunan bir Mimarın, atamaya yetkili amirinin takdiriyle 1.derece Mimar kadrosuna atanması durumunda,  ilgili personelin aylık mali hakları artar.

Yer değişikliği

Devlet memurlarından bazılarının ücret unsurları görev yaptıkları yere (kalkınmada öncelikli yerler, büyükşehir, şehir merkezine uzaklık gibi) göre farklılık gösterebilmektedir. Ek ve ilave özel hizmet tazminatından yararlanma imkanı olan Devlet memurlarının (Teknik Hizmetler ve Sağlık Hizmetleri sınıfları kapsamındaki personel) görev yaptıkları bölge veya yer değiştiğinde aylık mali hakları artabilmektedir.

Örneğin, kalkınmada öncelikli bölgeler dışında Tekniker unvanlı bir kadroda görev yapan Devlet memuru,  kalkınmada öncelikli bölgeler kapsamındaki bir yere atandığında, atandığı bölgenin derecesine göre farklı miktarlarda olmak üzere, aylık mali hakları artar.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.