logo yeni

calisanlar2 copy

DOKTORLARIN EMEKLİ MAAŞI ARTIRILACAK

Aktif . Yayınlanma Ücret

saglik4Basın mensuplarıyla bir araya gelen Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, hekimlerin emeklilik maaşının düzeltileceğini belirtti.

Bakan Demircan hekimlerin emekli maaşlarının düşük olduğunu belirterek, “Hem emeklilikteki artışın sağlanması, hem de yıpranma payı için çalışmalarımız sürüyor” ifadelerini kullandı.

Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, sağlık personeli bakımından OECD ülkelerine göre Türkiye’nin ortalamanın altında kaldığını belirterek “10 bin kişiye 181 hemşire düşüyor. Hekim açısında da 300 asgari olması gerekirken; biz daha altında görüntü veriyoruz. Eğer bu yıl bütçemizde genişleme sağlanırsa personel alımını daha bir ileriye taşımak istiyoruz” dedi.

Bakan Ahmet Demircan personel açığını kapatmaya yönelik geçen seneye göre daha fazla alım yapacaklarını vurgulayarak “Doktor açığımız var ama şu görüldü ki artık Türkiye 5-6 yıl içerisinde pratisyen hekim açığını kapatıyor. Nerenin ne kadar hekime ihtiyacı var, bizim elimizde ne kadar hekim var, bunları orantılı bir şekilde kuraya koyarız. Baktık ki pratisyen hekim ihtiyacımızı karşılamaya doğru geliyoruz. Aile hekimliğimizde noksanlığımız var onu da kapatıyoruz yavaş yavaş. Bizim ikinci büyük açığımız uzman açığı. 6 bin TUS sınavı için asistan kadrosunu 8 bine çıkardık. Bu hem üniversitelerimizi rahatlatacak hem de 5 yıl sonra bize uzman dönüşleri daha fazla olacak” diye konuştu.

Sağlık Bakanı, planlanan 12 bin 500 kişinin 9 bin 500’ünün alındığı geriye kalan 3 bin kişinin ise güvenlik soruşturmasının devam ettiğini söyledi. Demircan, bu sürecin OHAL sebebiyle uzadığını belirtti. Hekimlerin emeklilik maaşının da düşük olduğunu bildiren Bakan Demircan “Bu konuda düzeltme için bir gayretimiz var. Bütçe süreci içerisinde inşallah bunu çözeriz. Hem emeklilikteki artışın sağlanması, hem de yıpranma payı için çalışmalarımız sürüyor. İnşallah bu müjdeyi en kısa zamanda vereceğiz” ifadelerini kullandı.  

Ahmet Demircan, sağlıkta şiddet konusuna da değindi. Şifa dağıtan ellere karşı el kalkmaması gerektiğinin altını çizen Demircan “Bunun sebeplerinden biri personel azlığı. İkincisi insan ilişkilerinde biz önce kendimizi sorgulamalıyız. Günde 100’ün üzerinde hastaya bakan doktor bir şeye geç cevap verebilir. Bu noktada halkımız sabırlı olmalı. Bizim acillerle ilgili mekân sıkıntısını çözüyoruz. Personel sayısını arttırarak acilleri öncelikli takviye diyoruz” diye konuştu. Türkiye’de dünya ortalamasının çok üzerinde bir sezaryen uygulanması yapıldığını kaydeden Demircan “Bu oran yüzde 53. Yani, 100 doğumdan 53’ü sezaryenle oluyorsa orda büyük bir sıkıntı vardır. Bunu da düzeltecek çalışmalar yapılıyor” şeklinde konuştu. 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.