logo yeni

calisanlar2 copy

BİLGİSAYAR İŞLETMENLERİ BAZI KURUMLARDA TEKNİKERLERDEN DAHA YÜKSEK MAAŞ ALIYOR

Aktif . Yayınlanma Ücret

bilgisayar isletmeniKamu kurumlarında Tekniker unvanlı kadrolarda görev yapan Devlet memurlarının aylık maaşı aynı kurumda Bilgisayar İşletmeni kadrosunda görev yapanlara göre daha yüksek olurken, bazı kurumlarda 1 ve 2 nci derecelerden aylık alanlar için bunun tersi bir durum söz konusudur.

Özel Hizmet Tazminatından yararlanan Devlet memurlarından Bilgisayar İşletmeni ve Tekniker(TH) unvanlı kadrolarda görev yapanların aylık net maaşlarına bakıldığında, aynı derece/kademe ve hizmet süresinde olup Tekniker kadrosunda olanların aylık net maaşının Bilgisayar İşletmeni kadrosunda olanlara göre daha yüksek olduğu görülmektedir.

Ancak, Adalet Hizmetleri Tazminatı ödenen kurumlarda ise, ilk dört dereceli kadroda olup da 1 veya 2 nci dereceden aylık alan Bilgisayar İşletmenlerinin aylık net maaşı, aynı derecelerden aylık alan Teknikerlerin maaşından daha yüksek olabilmektedir.

Tazminat ödemelerinde fark

Devlet memurlarının tazminat ödemelerinin kurumlara göre farklı belirlenmesi; aynı unvanda, aynı derece/kademede ve hizmet süresinde olan memurların farklı ücret almasına neden olmaktadır. (Mahalli idareler personeline sosyal denge tazminatı ve ikramiye ödenmesi de benzer sonuçlar doğurmaktadır.)

Benzer bir durum, memurlara Özel Hizmet Tazminatı yerine bazı kurumlarda ödenen Adalet Hizmetleri Tazminatı oranlarına ilişkin belirlemeden ortaya çıkmaktadır.  Örneğin; Yüksek Mahkemeler, Yüksek Seçim Kurulu, Sayıştay, İl ve İlçe Seçim Kurulları ile adli, idari ve askeri yargıda (ceza infaz kurumları ve icra müdürlükleri personeli dahil) fiilen görev yapan memurlara Adalet Hizmetleri Tazminatı ödenirken, bu tazminatın unvan ve dereceler itibariyle oranlarının belirlenmesinden kaynaklı olarak, emsal personelin maaş miktarı farklı olmaktadır.

Bilgisayar İşletmeni ve Tekniker maaşı

Bilgisayar İşletmeni (GİH)  kadrosunda olanların aylık net maaşının Tekniker (TH) unvanlı kadrolarda olanlara göre daha yüksek olduğu haller konusunda bilgi olması bakımından; Adalet Hizmetleri Tazminatı ödenen kurumlarda söz konusu unvanlarda görev yapan, önlisans mezunu, kazanılmış hak aylık derecesi 1 ve 2, kadrosu ilk dört derecede olanlara ilişkin bilgiler şöyle:

Kurum

Aylık Seviyesi

Kadro Derecesi

Hizmet Yılı

Aylık Net Maaş

Tekniker

Bilgisayar İşletmeni

*Adalet Hizmetleri Tazminatı ödenen kurumlarda

(Yüksek Mahkemeler, Yüksek Seçim Kurulu, Sayıştay, İl ve İlçe Seçim Kurulları ile adli, idari ve askeri yargı, ceza infaz kurumları ve icra müdürlükleri)

1/4

1-4

25 ve +

3.551 TL

3.556 TL

1/4

1-4

24

3.549 TL

3.555 TL

1/4

1-4

23

3.548 TL

3.553 TL

1/3

1-4

22

3.542 TL

3.547 TL

1/2

1-4

21

3.536 TL

3.542 TL

1/1

1-4

20

3.530 TL

3.536 TL

2/3

1-4

19

3.521 TL

3.527 TL

2/1

1-4

18

3.516 TL

3.521 TL

2/1

1-4

17

3.510 TL

3.516 TL

NOT:

-Aile yardımı ve asgari geçim indirimi bakımından, bekar (veya eşi çalışan) ve çocuksuz personele göre değerlendirme yapılmıştır.

-Sendika aidatı ve toplu iş sözleşmesi ikramiyesi dikkate alınmamıştır.

-BES kesintisi dikkate alınmamış ve gelir vergisi oranı %15 olarak uygulanmıştır.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.