logo yeni

calisanlar2 copy

GELİR VERGİSİ ÜÇÜNCÜ DİLİM ORANI %27’DEN %30’A ÇIKARSA NET MAAŞ NE KADAR AZALIR?

Aktif . Yayınlanma Ücret

mutsuzÜcret gelirlerinden kesilen gelir vergisi tarifesinin üçüncü dilimine ilişkin oranın %27’den %30’a çıkması, yıl içerisinde bu dilime girecek olan kamu görevlilerinin aylık net maşının daha çok azalmasına yol açacak.

Ücret ve tazminat göstergesine göre aylık alan Devlet memurlarının yanı sıra, aylık maaşları dışında ödemelerden yararlanan kamu görevlilerinden bazıları, yılın ilerleyen aylarında gelir vergisi tarifesi bakımından üçüncü dilime girebilmektedirler.

Gelir vergisi matrahı üçüncü dilime giren kamu görevlilerinin aylık brüt maaşlarından halen %27 oranında gelir vergisi kesilirken, bu oranın önünüzdeki yıl %30’a yükseltileceği hususunda açıklamalar yapıldı. Bunun gerçekleşmesi durumunda, üçüncü dilime girecek kamu görevlilerinin maaşından yapılan kesintinin miktarı artacak.

Ücretlere uygulanan gelir vergisi tarifesi

Memurun aylık gelirinden, takvim yılı içerisindeki toplam gelirlerine göre değişen oranlarda gelir vergisi kesilmektedir.

2017 yılında uygulanan Gelir Vergisi tarifesine göre, gelir vergisi matrahı (vergiye tabi olan ve yılbaşından beri elde edilen gelir toplamı); 13.000 TL’ye kadar olanların aylık gelirinden %15, 13.001 TL - 30.000 TL aralığında olanların aylık gelirinden %20, 30.001TL - 110.000TL aralığında olanların aylık gelirinden %27 ve 106.000TL’den fazla olanların aylık gelirinden ise %35 oranında gelir vergisi kesilmektedir.

Aylık brüt maaşını değişmediğinde bile memurun gelir vergisi matrahı her geçen ay yükseldiğinden, haklarında uygulanan gelir vergisi oranı da yükselebilmekte ve bu durum memurun net maaşının daha da azalması sonucunu doğurabilmektedir.

Üçüncü dilimde vergi oranının %27’den %30’a çıkması

Gelir vergisi oranının %27 yerine %30 olarak uygulanmasının net maaşa etkisini görebilmek bakımından, 2017 yılının ikinci yarısında geçerli olan katsayılar ve gelir vergisi tarifesini esas alarak, memurunyeri.com olarak örnek seçtiğimiz bazı unvanlara ilişkin bilgilere aşağıdaki tabloda yer verilmiştir.

Tabloda, 3 puanlık vergi artışının aylık net maaşta yarattığı azalma miktarı ile ilgili personelin, yaklaşık olarak hangi aydan itibaren bu kaybı yaşayacağı bilgileri yer almıştır.

%27 olan üçüncü dilim gelir vergisi oranı %30 olursa net maaş ne kadar düşer?

(Tablo, 2017 yılının ikinci yarısında geçerli olan verilere göre hazırlanmış olduğundan, vergi oranı artışının 2018 yılı için gerçekleşmesi halinde vergisi tarifesi ve maaş tutarlarına bağlı olarak tablodaki bilgiler farklı olabilecektir.) 

UNVAN

(ücret ve tazminat göstergesine göre maaş alanlar)

D/K

Hizmet Yılı

2017 yılında %20'lik dilimden %27'lik dilime çıkma ayı*

%27 oranı %30 olura aylık net maaştaki azalış

Müsteşar (bakanlık)

1/4

25 ve üstü

Mayıs

223 TL

Müsteşar Yardımcısı

Genel Müdür

1/4

25 ve üstü

Haziran

193 TL

Genel Müdür Yardımcısı

Daire Başkanı (müstakil)

1/4

25 ve üstü

Temmuz

157 TL

Daire Başkanı (müstakil olmayan)

1/4

25 ve üstü

Temmuz

150 TL

Bakanlık İl Müdürü (Ank., İst., İzm.)

1/4

25 ve üstü

Temmuz

146 TL

Müfettiş (bakanlık)

Uzman (merkez kariyer)

1/4

25 ve üstü

Ağustos

133 TL

Mali Hizmetler Uzmanı (merkez)

1/4

25 ve üstü

Eylül

108 TL

Müfettiş Yrd. (bakanlık)

Uzman Yrd.(merkez-kariyer)

9/2

1

Kasım

90 TL

*2017 yılında vergi diliminde %20'denn %27'ye çıkış, personelin durumuna göre tabloda belirtilen aylarda kısmen ya da tamamen gerçekleşmektedir.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.