logo yeni

calisanlar2 copy

GELİR VERGİSİ ORANININ %15'TEN %20'YE ÇIKMASI BAZI MEMURLARI ETKİLEMİYOR

Aktif . Yayınlanma Ücret

maas 8O yılda elde ettikleri gelirler toplamı esas alınmak suretiyle Devlet memurlarının aylık brüt gelirlerinden belirli oranlarda gelir vergisi kesilmekte olup, gelir vergisi oranının yükselmesi ise ilgililerin aylık net maaşının azalmasına neden olmaktadır.

Ancak, gelir vergisi oranlarında meydana gelen artışlar, gelir vergisi uygulamalarından kaynaklı olarak, bazı memurların net maaşında herhangi bir azalmaya neden olmamaktadır.

Maaştan kesilen gelir vergisi oranı yükseliyor

Devlet memurlarının aylık brüt maaşlarından her yıl Ocak ayında %15 oranında gelir vergisi kesilirken, yılın ilerleyen aylarında (maaş durumlarına göre farklı aylarda) %20 oranında gelir vergisi kesilmekte ve izleyen aylarda bu oran bazı memurlar için %27’ye yükselebilmektedir.

İlgili memur hakkında uygulanan gelir vergisi oranının yükselmesi, aylık net maaşının azalmasına yol açarken, asgari geçim indirimi ve engelli indirimi uygulamaları nedeniyle, bazı memurların net maaşını hiç etkilemeyebilmektedir.

Engelli indirimi, memurun gelir vergisi oranı uygulanacak olan gelir matrahından indirilirken; asgari geçim indirimi ise gelir vergisi oranı uygulanmak suretiyle belirlenen gelir vergisi miktarından indirilmektedir.

Memurun geliri üzerinden hesaplanan (engelli indiriminden yararlanıyor ise bu da dahil edilerek) aylık gelir vergisi tutarının, ilgili memur hakkında geçerli olan AGİ tutarından daha az olduğu durumlarda, asgari geçim indiriminden eksik yararlanılması söz konusu olabilmektedir. Gelir vergisi oranının yükselmesi, bu  durumda olan memurların net maaşının azalmaması veya azalması gerekenden daha az azalması  sonucunu doğurmaktadır.

Uygulamada karşılaşılan durum

Gelir vergisi oranının %15’ten %20’ye yükseldiği durumlarda bazı memurların maaşının etkilenmediği durumu anlatmak bakımından, memurunyeri.com olarak örnek seçtiğimiz bazı unvanlarda görev yapan ve asgari geçim indirimi ile engelli indirimi durumları tabloda belirtilen bazı memurlarla ilgili olarak 2017 yılının ikinci altı aylık dönemindeki bilgilere aşağıda yer verilmiştir.

2017 yılında geçerli olan AGİ tutarları için tıklayınız …

2017 yılında geçerli olan Engelli İndirimi tutarları ile gelir vergisi tarifesi için tıklayınız …

 

Hakkında uygulanan gelir vergisi oranı %15’ten %20’ye çıkmasına rağmen net maaşı değişmeyen bazı memurlar (2017 yılının ikinci yarısında)

UNVANI

D/K

Hizmet

Engelli İndirimi

Asgari Geçim İndirimi

Aylık Net Maaş

Gelir Vergisi Oranı

 %15 veya %20

Vaiz

2/3

25

2.derece

Eş çalışmıyor, 3 çocuk

3.761 TL

Avukat

1/4

25

1.derece

Bekar/Eş çalışıyor, 2 çocuk

4.494 TL

Öğretmen

1/4

20

1.derece

Bekar/Eş çalışıyor, 1 çocuk

3.471 TL

Polis Memuru

1/4

25

1.derece

Eş çalışıyor, 1 çocuk

4.050 TL

Şube Müdürü

1/4

25

1.derece

Eş çalışıyor, 1 çocuk

4.579 TL

Şef

1/4

25

2.derece

Eş çalışmıyor, 3 çocuk

3.646 TL

Mühendis

1/4

25

1.derece

Eş çalışmıyor, çocuksuz

4.883 TL

Memur

1/4

25

2.derece

Eş çalışmıyor, 3 çocuk

3.417 TL

Hizmetli

1/4

25

2.derece

Eş çalışmıyor, 2 çocuk

3.017 TL

Hemşire (mesleki lisans)

1/4

25

1.derece

Eş çalışmıyor, 1 çocuk

3.981 TL

VHKİ

1/4

25

1.derece

Bekar/Eş çalışıyor, 1 çocuk

3.235 TL

NOT:

-Aile yardımı bakımından, çocukların 6 yaşından büyük oldukları varsayılmıştır..

-Döner sermayeden yararlananlar için, sabit döner sermaye ödemesi (net ek ödeme miktarı kadar) hesaplamaya dahil edilmiştir.

-Çalışılan kurum, yer ve bölgeden kaynaklı ödeme farklılıkları dikkate alınmamıştır.

-Yabancı Dil Tazminatı dikkate alınmamıştır.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.