logo yeni

calisanlar2 copy

666 SAYILI KHK'NIN BAZI HÜKÜMLERİ, BAZI UNVANLAR YÖNÜYLE İPTAL EDİLDİ

Aktif . Yayınlanma Ücret

personel3Anayasa Mahkemesi, 666 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 6745 sayılı Kanunla değiştirilen hükümlerinden bazılarını, "Müfettiş" unvanları yönüyle iptal etti.

İptal Kararı, 15 Ocak 2012’den sonra ve 7 Eylül 2016 tarihinden önce olan dönem içinde mesleğe başlamış olan Müfettiş (ve Müfettiş Yardımcısı) unvanlı Devlet memurlarını etkileyecek.

666 sayılı KHK'nın bazı ibareleri iptal edildi

Ankara 5. İdare Mahkemesi ,  görülen bir davada ileri sürülen Anayasaya aykırılık iddiasını ciddi görerek, 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’ye 666 sayılı KHK’nın 1. maddesiyle eklenen; Ek 10. maddenin birinci fıkrasının, 6745 sayılı Kanunla yapılan değişiklik öncesinde yürürlükte bulunan (c) bendinde yer alan “…müfettiş,…” ibaresi ile (III) sayılı Ücret ve Tazminat Gösterge Cetveli’nin, 6745 sayılı Kanunla yapılan değişiklik öncesinde yürürlükte bulunan (1) numaralı sırasında yer alan “…müfettiş,…” ibaresinin iptali için Anayasa Mahkemesine başvurmuştu.

Bu başvuruyu değerlendiren Anayasa Mahkemesi, 26 Temmuz 2017 tarihli ve E:2017/141, K:2017/123 sayılı Kararı ile söz konusu ibarelerin Anayasaya aykırı olduğuna ve iptaline hükmetti. (Benzer bir Karar daha önce, Hazine Uzman ve Uzman Yardımcıları yönüyle de verilmişti. tıklayınız ...)

Anayasa Mahkemesi’nin söz konusu iptal kararı; yapılmış olan düzenlemenin 666 sayılı KHK’nın dayandığı Yetki Kanunu kapsamında yapılabilecek düzenlemeler olamayacağı gerekçesiyle verildi.

Müfettiş (ve Müfettiş Yardımcısı) kadrolarında görev yapanlardan bazılarının ücret sitemi değişti

666 sayılı KHK ile getirilen ücret sistemi (ücret ve tazminat göstergesi esas alınarak maaş ödenmesi), bazı kurumlarda 15 Ocak 2012 tarihinden sonra görev alan çeşitli unvanlardaki personelin maaşının bu tarihten önce aynı unvanlarda görev yapanlara göre daha düşük olması sonucunu da doğurmuştu.

Bu nedenle, (666 sayılı KHK ile 375 sayılı KHK'ya eklenen konuya ilişkin düzenlemeler çeşitli davalara konu edilmişti.

Anayasa Mahkemesinin verdiği Kararla, 375 sayılı KHK’nın ek 10/c maddesinde ve ek III sayılı cetvelinde yer alan “müfettiş” ibarelerinin,  6745 sayılı Kanunla yapılan değişiklik öncesi haliyle iptal edilmesi nedeniyle;

**Kapsama dahil kamu kurum ve kuruluşlarında 15 Ocak 2012-7 Eylül 2016  tarihleri arasındaki dönemde göreve başlamış olan Müfettiş ve Müfettiş Yardımcıları etkilenecek.

**Karardan etkilenecek olan Müfettiş ve Müfetiş Yardımcısı unvanlı personelin maaşları, ücret ve tazminat göstergesi esas alınarak değil, 15 Ocak 2012 tarihinden önce ilgili kurumlarda görev yapan aynı unvandaki personel hakkında geçerli olan ücret sistemi esas alınarak ödenecek.

Anayasa Mahkemesi Kararı için tıklayınız ...

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.