logo yeni

calisanlar2 copy

BAZI UZMANLARIN EK ÖDEMESİ ARTACAK

Aktif . Yayınlanma Ücret

personel 6Bazı uzmanlar hakkında geçerli olan ek ödeme oranları 1 Ocak 2018 tarihinden geçerli olarak 25 puan artacak, ancak bu artış ilgili uzmanların beklentisinin çok altında olacak.

Kamu görevlilerinin 2018 ve 2019 yıllarına ilişkin mali ve sosyal hakları konusunda çeşitli belirlemeler içeren 4.Dönem Toplu Sözleşmede, “uzman” kadro unvanlı Devlet memurlarından bazılarının ek ödemelerinin artırılmasına ilişkin hüküm de yer aldı.

Bazı uzmanların ek ödemesi artıyor

Toplu Sözleşmede yer alan hükme göre; (mülga) Atatürk, Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Kadrolu Uzmanlık Yönetmeliğine göre Atatürk, Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu ve bünyesindeki Kuramlarda mesleğe özel yarışma sınavı ile uzman yardımcısı olarak alınıp, üç yıllık yetişme dönemim takiben özel yeterlilik sınavı ile uzman kadrosuna atanmış olanlar hakkında uygulanan ek ödeme oranına 25 puan ilave edilecek.

Mali haklarının Yüksek Kurum Uzmanına göre belirlenmesini bekliyorlardı

2011 yılı çıkarılan 664 sayılı KHK ile Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu ve bağlı Kuruluşlarının teşkilat yapıları yeniden düzenlenmiş ve söz konusu Kurumlarda “Yüksek Kurum Uzmanı” istihdam edilmesi öngörülmüştü. Ancak, ilgili mevzuatlarına göre bu Kurumlarda daha önce özel yarışma sınavı ile Uzman Yardımcısı olarak göreve alınmış ve belli bir yetişme süresi sonunda gerekli şartları taşıdıkları için “Uzman” kadrolarına atanmış olanlar, yeni ihdas edilen Yüksek Kurum Uzmanı kadrosuna atanmayarak, kadroları şahsa bağlı hale getirilmişti.

Bu düzenleme sonrasında, aynı kurumlarda "Uzman" olarak çalışanlar ile “Yüksek Kurum Uzmanı” kadrolarında çalışacak olanlar arasında ücret ve diğer özlük hakları bakımından belirgin farklar ortaya çıkmıştı.

Söz konusu uzmanlar aleyhine ortaya çıkan sorunun giderilmesi amacıyla, iktidar ve muhalefet partilerine mensup milletvekilleri tarafından kanun teklifleri verilmiş ancak bu teklifler kanun haline gelememişti.

Öte yandan, 2015 yılında imzalan 3.Dönem Toplu Sözleşmede, bu uzmanların Yüksek Kurum Uzmanı kadrolarına atanmalarına ilişkin yasal düzenleme çalışmasının yapılması da kararlaştırılmış, ancak bugüne kadar bundan da sonuç alınamamıştı.

Yüksek Kurum Uzmanı kadrosuna atanmayı veya mali hakları yönüyle Yüksek Kurum Uzmanları ile eşit tutulmayı bekleyen Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu ve bağlı Kuruluşları Uzmanları için 4.Dönem Toplu Sözleşme ile 25 puanlık ek ödeme artışı yapıldı.

Ek ödeme artışının ilgili Uzmanların maaşına etkisi

1 Ocak 2018 tarihinden itibaren ek ödeme oranları 25 puan artacak olan Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu ve bağlı Kuruluşları Uzmanlarının, Yüksek Kurum Uzmanları ile aralarındaki maaş farkı bu artış ile 252 TL azalmış olacak.

Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu ve bağlı Kuruluşlarında Yüksek Kurum Uzmanı ve Uzman maaşı arasındaki fark (1.derece kadroda ve en az 25 yıl hizmeti olanlar için), 15 Ocak 2018 tarihinde 3.014 TL olacak.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.