logo yeni

calisanlar2 copy

BİYOLOGLAR AÇIK ARAZİ TAZMİNATI ALABİLECEK

Aktif . Yayınlanma Ücret

laborant4.Dönem Toplu Sözleşmede, Teknik Hizmetler Sınıfı kapsamında görev yapan Kimyager unvanlı personelin yararlandığı açık alan tazminatının, ilgili teknik personelle birlikte açık çalışma mahallerindeki çevresel etki değerlendirmesi çalışmalarına katılan Biyolog unvanlı Devlet memurlarına da aynı şekilde ödenmesi kararlaştırıldı.

Sağlık Hizmetleri Sınıfı kapsamındaki Biyolog unvanlı memurlardan bazıları, Teknik Hizmetler Sınıfı kapsamındaki personelin yararlandığı açık alan tazminatından 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren yararlanabilecek.

Açık alan tazminatı

Devlet memurlarından bazılarına; arazi, şantiye, inşaat, baraj, park, bahçe, maden, açık alanlarda kurulu tarım ve hayvancılık uygulama birimleri ve yol gibi açık çalışma mahallerinde fiilen çalışmalarından dolayı ek tazminat ödenmektedir.

Açık alan tazminatı olarak da bilinen bu ek özel hizmet tazminatının hangi memurlara ne miktarda ödeneceği, Devlet Memurlarına Ödenecek Zam Ve Tazminatlara İlişkin Kararda belirtilmiştir.

Açık alanlarda fiilen yaptıkları çalışmalardan dolayı, sadece Teknik Hizmetler Sınıfına dahil kadrolarda görev yapan personele ek özel hizmet tazminatı ödenmektedir. Açık alanlarda fiilen çalışan, ancak kadroları Teknik Hizmetler Sınıfı kapsamında olmayan memurlara ise bu tazminat ödemesi yapılmamaktadır.

Öte yandan, bu tazminattan yararlanabilmek için, hem Teknik Hizmetler Sınıfına dahil bir kadroda görev yapıyor olmak ve hem de; arazi, şantiye, inşaat, baraj, park, bahçe, maden, açık alanlarda kurulu tarım ve hayvancılık uygulama birimleri ve yol gibi açık çalışma mahallerinde fiilen çalışmak  (belirtilen mahallerde yapılan kontrollük hizmetleri dahil) gerekmektedir.

Ayrıca, fiilen çalışılan söz konusu yerlerin; büro, atölye, ısı santralı, laboratuar, tesis (sosyal tesisler dahil), işletme, fabrika ve hizmet binaları dışında olması gerekir.

Bu çerçevede, faal durumdaki hizmet binalarının tadilat, bakım ve onarım işleri açık alan çalışması sayılmamakta ve bu çalışmalardan dolayı ek tazminat ödenmemektedir. Ancak, organize sanayi bölgeleri, sanayi siteleri, endüstri bölgeleri, doğal afetler sonrası yeni yerleşim yerleri ile gayrisıhhi müesseselerin kurulacağı arazilerin yer seçimine yönelik olarak yapılan keşifler ile seçilen arazi üzerinde yürütülen alt yapı inşaatlarının her safhasının denetimi hizmetleri; açık alanlarda kurulu av tüfekleri atış sahasında yürütülen namlu testleri hizmetleri; açık pazar yerlerindeki ölçü ve ayar aletlerinin kontrollük hizmetleri; ticari taksilerin taksimetre kontrollük hizmetlerini yürüten teknik personel ise bu tazminattan yararlanabilmektedir.

Açık alan tazminatının “bir günlük miktarı” ile “üç aylık en çok miktarı”, en yüksek devlet memuru aylığının belli oranları esas alınarak hesaplanmakta ve bulunan brüt tutar üzerinden sadece damga vergisi kesilmektedir.

Kadro unvanları esas alınarak ilgili memurlar için hesaplanan bu tazminat, açık alanlarda fiilen görev yaptıkları günler karşılığında olmak üzere, görevin fiilen yerine getirilmesinden sonra üçer aylık dönemler sonunda ödenmektedir.

Biyolog kadrosunda olanların ek tazminat miktarı

Toplu sözleşmeye göre, Devlet Memurlarına Ödenecek Zam ve Tazminatlara İlişkin Karara ekli (II) sayılı Cetvelin "(E) Teknik Hizmetler" bölümünün 6 ncı sırasında kimyagerler için öngörülen ek özel hizmet tazminatından, biyolog kadrolarında bulunanlardan anılan sırada yer alan personelle birlikte açık çalışma mahallerindeki çevresel etki değerlendirmesi çalışmalarına katılanlara da aynı esas ve usuller çerçevesinde yararlandırılacak.

Bu belirlemeye göre, ilgili teknik personel ile birlikte açık çalışma mahallerindeki çevresel etki değerlendirmesi çalışmalarına fiilen katılan Biyolog kadro unvanlı memurlara 2018 yılının ilk altı aylık döneminde;

*Günlük net                   : 29,05 TL

*Üç aylık net (en çok)  :  580,98 TL

   ek özel hizmet tazminat ödenecek.

Toplu sözleşmedeki düzenleme (kamu görevlilerinin geneline ilişkin bölüm)

Biyologlara ek özel hizmet tazminatı

Madde 48- (1) 2006/10344 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Devlet Memurlarına Ödenecek Zam ve Tazminatlara İlişkin Karara ekli (II) sayılı Cetvelin "(E) Teknik Hizmetler" bölümünün 6 ncı sırasında kimyagerler için öngörülen ek özel hizmet tazminatından, biyolog kadrolarında bulunanlardan anılan sırada yer alan personelle birlikte açık çalışma mahallerindeki çevresel etki değerlendirmesi çalışmalarına katılanlara da aynı esas ve usuller çerçevesinde yararlandırılır.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.