logo yeni

calisanlar2 copy

HÜKÜMETİN 2018-2019 YILLARI YENİ ZAM TEKLİFİ

Aktif . Yayınlanma Ücret

julide sarieroglu4. Dönem Toplu sözleşmede zam pazarlığının son gününde Hükümet yeni teklifini açıkladı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, kamu çalışanlarının ve memur emeklilerinin 2018 ve 2019 yıllarına ilişkin zam teklifini açıkladı.

Bakan  Sarıeroğlu, zam için son tekliflerinin 2018 yılı için yüzde 3,5+3,5; 2019 yılı için yüzde 4+5 olduğunu söyledi.

Memur ve memur emeklilerinin 2018 ve 2019 yıllarındaki  mali ve sosyal haklarının belirleneceği "4. Dönem Toplu Sözleşme Görüşmeleri"  kapsamında hükümet ve sendikalar, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında bir araya geldi. Görüşmeden sonra Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu şu açıklamaları yaptı:

"11 hizmet kolumuza ilişkin tekliflerin değerlendirildiği komisyon çalışmalarımız oldu. Beklentiler, ihtiyaçlarla ilgili talepler vardı. 776 maddeden oluşan talep listesiyle karşı karşıyaydık. 14 Ağustos tarihinde önce genele ilişkin değerlendirmelerimizi yaptık. İlk teklifimizi değerlendirmelerden sonra paylaştık. 

Memurlara 2018 ilk 6 ayda yüzde 3, ikinci altı ayda yüzde 3, 2019 yılında da aynı şekilde yüzde 3, artı yüzde 3 zam teklifimiz olmuştu. Biz ara değerlendirme sonrasında 2018 ilk 6 ayda yüzde 3.5, ikinci altı ayda yüzde 3.5, 2019 yılında da ilk 6 için yüzde 4, artı ikinci 6 için yüzde 5 olarak revize ettik. 

Önümüzdeki dönemde üzerinde çalışmak üzere not aldığımız birçok husus oldu. Kamudaki kurullarımızın da etkin çalışması bizim önceliğimiz olacak. 2 yıllık konularda birçok sıkıntının talebin daha erken vakitlerde sonuca ulaşması için takipçi olacağız. Olumlu olarak bugün burada çok da iyi teklif verdiğimize inanıyorum.

İnşallah uzlaşı vurgusu yaptık. Bu sürecin başka bir mekanizmaya kalmadan bugün saat 24:00’a kadar süremiz var. Görüşmelerimizi sürdüreceğiz. Niyetimiz halis. Bizim için kamu çalışanlarımız her zaman kıymetli oldu. Dervim niteliğinde bir iktidarın mensubu olarak söylüyorum. Bu teklifin olumlu karşılanacağını ümit ediyorum. Tüm kamuoyunu saygı ile selamlıyorum. "

Hükümetin ilk teklifinde 2018 ve 2019 yılları için yüzde 3+3 teklif edilmiş, ancak sendikalar tarafından bu teklif kabul görmemişti.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.