logo yeni

calisanlar2 copy

BAŞBAKAN BİNALİ YILDIRIM TOPLU SÖZLEŞMEYE İLİŞKİN AÇIKLAMA YAPTI

Aktif . Yayınlanma Ücret

binali yildirimBaşbakan Binali Yıldırım, 2018 ve 2019 yıllarında kamu çalışanlarının ve memur emeklilerinin alacağı zammı belirleyecek olan toplu sözleşme görüşmelerine ilişkin açıklama yaptı.

Başbakan Yıldırım, Singapur'a hareketi öncesinde Esenboğa Havalimanı'nda düzenlediği basın toplantısında bir gazetecinin "Memur-Sen ve Çalışma Bakanıyla bir görüşme yapacağınızı öğrendik. Görüşmeyle ilgili detayları öğrenebilir miyiz?" sorusunu cevapladı.

Pazartesi gece yarısı

Başbakan Yıldırım, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanının bir süredir memur sendikalarıyla görüşmeleri sürdürdüğünü ve pazartesi gece yarısına kadar süre olduğunu vurgulayarak, bu süre zarfında mutabakat sağlanırsa sözleşmenin imzalanacağın, sağlanamazsa hakem kuruluna gideceğini ve hakem kurulunun bir karar vereceğini dile getirdi.

Yıldırım, hakeme ihtiyaç kalmadan makul bir seviyede anlaşma sağlanacağını ümit ettiğini belirterek şöyle konuştu:

"Tabii sendikaların görevi, alabildiğince çok fazla imkan almak. Memurlar veya temsil ettikleri çalışanlar adına bizim görevimiz de hesapları denk düşürmek. Yani kaynaklarımızı, ihtiyaçlarımızı karşılaştırıp, gereken makul bir seviyede çözüm üretmek. Dolayısıyla burada sendikacılarımızın bizim kadar ülkenin kaynaklarını en iyi şekilde değerlendirilmesi gerektiği konusunda tereddütüm yok. Gönlümüz çok arzu eder, çok çok fazla verelim ama şartlar ortada bölge şartları ortada dünya şartları ortada. Şu bilinmelidir; memurlarımızı, çalışanlarımızı enflasyonun altında bir ücrete mahkum etmeyeceğiz. Enflasyon kayıplarını vereceğiz. Hatta bazı birtakım yan imkanlarla bunun üzerinde de bazı imkanları sağlamış olacağız. Bu çerçevede bugüne kadar yapılan çalışmalar konusunda hem sayın bakan hem de memur sendikaları başkanı bana bilgi verecekler ve bundan sonraki safahat hakkında da bir hal tarzı bir hareket tarzı belirlemiş olacağız."

Yıldırım, açıklamalarının ardından Çalışma Bakanı Jülide Sarıeroğlu ve Memur Sen Genel Başkanı Ali Yalçın ile bir süre basına kapalı şekilde görüştü.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.