logo yeni

calisanlar2 copy

TOPLU SÖZLEŞMEDE HÜKÜMETİN ZAM TEKLİFİ NE ZAMAN BELLİ OLACAK?

Aktif . Yayınlanma Ücret

julide sarierogluBugün başlayan toplu sözleşme görüşmelerinde konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, hükümetin zam teklifinin ne zaman belli olacağını açıkladı.

Bakan Sarıeroğlu, hükümetin pazarlık masasına getireceği zam teklifini 14 Ağustos günü açıklayacaklarını belirtti.

Memur ve memur emeklileri için zam pazarlığı başladı. Yaklaşık 3 milyon 200 bin kamu görevlisi ile 1 milyon 900 bin memur emeklisini doğrudan ilgilendiren toplu sözleşme görüşmelerine, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, başkanlık etti.

İlk oturumun ardından açıklamalarda bulunan Bakan Sarıeroğlu şöyle konuştu:

"Hizmet kollarına ilişkin komisyonlarımızı oluşturduk. Bu kapsamda 2-10 Ağustos'a kadar çalışmalarını gerçekleştirecekler. Bu bağlamda büro, bankacılık, sigortacılık, eğitim, öğretim, bilim, sağlık ve sosyal hizmetler iş kolumuz yarın ve ertesi gün çalışmalarını gerçekleştirecekler. Yerel yönetimler, ulaştırma, kültür ve sanat cuma günü çalışmasını gerçekleştirecek. Bayındır, inşaat ve köy, basın-yayın, iletişim, enerji, sanayi ve madencilik hizmet kollarında ise cumartesi günü çalışmalar yapılacak. Pazartesi günü de tarım ve ormancılık ile diyanet ve vakıf hizmet kollarında toplu sözleşme tekliflerinin değerlendirmesi yapılacak. Bu değerlendirmeler yapıldıktan sonra biz yine kamu işveren heyeti ve kamu görevlileri sendika heyetiyle bir araya gelip buralarda yapılan değerlendirmeler ve raporlar doğrultusunda müzakerelerimizi 10 Ağustos ve 11 Ağustos tarihlerinde gerçekleştireceğiz. Sonrasında da kamu işveren heyeti olarak 14 Ağustos’ta teklifimizi sunacağız."

"Amacımız yasal süreler içinde, 21 günlük süre içinde hakeme gitmeden bu sözleşme dönemini sosyal barış içinde konuşarak uzlaşıyla tamamlamak." diyen Sarıeroğlu, şunları söyledi:

"Karşılıklı olarak inşallah güzel bir toplu sözleşme dönemi geçirmeyi arzu ediyoruz. Kamu çalışanlarımıza, kamu emeklilerimize de güzel müjdeler vermek istiyoruz. Bununla ilgili inşallah verimli bir çalışma dönemi gerçekleştireceğiz diyorum. Biliyorsunuz bugün benim de ilk programım olmuştu, inşallah hayırlı uğurlu olur, güzel sonuçlarla güzel işlere imza atmış oluruz diyorum."

Bir basın mensubunun, toplantıda kamu görevlileri sendika temsilcilerinin bazı eleştirilerin olduğunu hatırlatması üzerine Sarıeroğlu, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Bu platform açık bir platform. İçerik de toplantının yapılış şekli de her sene aynı şekilde uygulanıyor. Tabii ki konfederasyonlarımız görüşlerini, önerilerini söyleyecekler, biz de demokratik olgunluk içinde bunları dinleyeceğiz. İlerleyen süreçlerde de karşılıklı olarak görüşlerimizi birbirimize aktaracağız. Dediğim gibi bu işin esası diyalog ve uzlaşı. Bunun için masa etrafında buluşmak ve konuşabilmek ilk esastır, bunu gerçekleştirdik. Herhangi bir süre sınırlamamız olmadan, kısıtlamamız olmadan bütün taraflar görüş ve önerilerini paylaştı. Karşılıklı eleştirilere cevap verilen bir platform değil bu platform. Bu bağlamda başkanlarımızın tüm söylediklerini not aldık. Önümüzdeki dönemde de değerlendirmelerimizi karşılıklı yapacağız inşallah."

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.