logo yeni

calisanlar2 copy

ÖĞRETMENLERİN 2017 YILI HAZIRLIK ÖDENEĞİ NE KADAR OLACAK?

Aktif . Yayınlanma Ücret

ogretmen 10Kamu görevlilerinden bazılarına her öğretim yılı için bir defa olmak üzere ödenen öğretim yılına hazırlık ödeneği, geçen yıla göre 50 TL artıyor.

Eğitim ve öğretim hizmetleri sınıfına dahil öğretmen unvanlı kadrolarda görev yapanlar (Milli Eğitim Bakanlığına bağlı her derece ve türdeki örgün ve yaygın eğitim kurumlarının müdür ve müdür yardımcıları, cezaevi okullarında çalışan öğretmenler, yönetici, eğitim uzmanı ve eğitim uzman yardımcıları da dahil) ile Diyanet İşleri Başkanlığında Kur’an kursu öğreticisi pozisyonlarında sözleşmeli olarak istihdam edilip fiilen öğreticilik yapanlara, öğretim yılına hazırlık ödeneği verilmektedir.

Öğretmenlerin hazırlık ödeneğine ilişkin bazı hususlar

Öğretim yılına hazırlık ödeneği, öğretim yılının başladığı ay ödenmekle birlikte, ödemenin yapılacağı tarih Milli Eğitim Bakanı tarafından belirlenmektedir.

Öte yandan, çeşitli sebeplerle (yasal izin kullanma veya ilk defa ya da yeniden atanma gibi) öğretim yılının başladığı aydan (Eylül ayından) sonra ve birinci dönem ders yılının sonundan önce göreve başlayan öğretmenlere bu ödeneğin %75’i; birinci dönem ders yılının bitmesinden itibaren ikinci dönem ders yılının sona ermesine kadar olan dönem içerisinde göreve başlayanlara ise hazırlık ödeneğinin %50’si ödeniyor.

Bu ödeneği aldıktan sonra, öğretim yılı bitmeden; emeklilik, aylıksız izin, naklen başka kuruma geçme, istifa veya ölüm gibi hallerin ortaya çıkması durumunda, ödenmiş olan öğretim yılına hazırlık ödeneği ilgililerden (veya mirasçılarından) geri alınmaz.

Ödeneğin miktarı

Brüt miktarı, bütçe kanunları veya Bakanlar Kurulu kararları ya da toplu sözleşmelerle belirlenen hazırlık ödeneği üzerinden sadece damga vergisi kesilmektedir.

2015 yılında imzalanan ve kamu çalışanlarının 2016-2017 yıllarına ilişkin mali ve sosyal hakları konusunda belirlemeler de içeren toplu sözleşmeye göre, 2017 yılı Eylül ayında öğretmenlere ödenecek öğretim yılına hazırlık ödeneğinin brüt tutarı 1.050 TL, net tutarı ise "1.042 TL" olacak.

Buna göre, 2016 yılında brüt miktarı 1.000 TL olan bu ödenek, 2017 yılında 50 TL artarak brüt 1.050 TL olarak ödenecek.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.