logo yeni

calisanlar2 copy

TEMMUZ ZAMMI SONRASI EN DÜŞÜK MEMUR VE EMEKLİ MAAŞI NE KADAR OLDU?

Aktif . Yayınlanma Ücret

maas 16Maaş katsayılarına 1 Temmuz 2017 tarihinden geçerli olarak yapılacak artış oranının açıklanmasıyla,  2017 yılı ikinci altı aylık döneminde “en düşük memur maaşı” ve “en düşük emekli aylığı” miktarlarının ne kadar olacağı da belli oldu.

Toplu Sözleşme hükümleri gereği, kamu görevlilerinin ve emeklilerinin aylıklarına 2017 Temmuz ayından geçerli olarak %6,92 oranında artış yapıldı. Bu artış, en düşük memur maaşı ile en düşük emekli maaşı miktarlarını da artırdı.

En düşük memur maaşı

İlköğretim(ortaokul) mezunu olarak 14 üncü derecenin 2 nci kademesinden Yardımcı Hizmetler Sınıfı kapsamındaki bir kadroda göreve yeni başlayan Devlet memuru “en düşük memur” olarak değerlendirilmektedir.

Bu itibarla, memurunyeri.com olarak en düşük memur maaşını hesaplarken; Hizmetli unvanlı kadroda 14/2’den göreve başlayan, bekar (ya da evli olup eşi çalışan) ve çocuksuz Devlet memurunu esas almaktayız.

Öte yandan, en düşük maaş alan memurlar da, yılın son aylarında gelir vergisi bakımından %20'lik dilime girmekte ve bu durum net maaşın daha da azalmasına neden olmaktadır. Yılbaşından itibaren çalışanlar yılın son 3 ayında %20'lik dilime çıkmaktadırlar. 

En düşük emekli maaşı

Emekli Sandığı Kanununa tabi memur emeklilerine bağlanacak emekli, adi malullük veya vazife malullüğü aylığının en az olabileceği miktar; 14 üncü derecesinin 2 nci kademe göstergesi ve 30 fiili hizmet yılı esas alınarak belirlenmektedir. Bu şekilde hesaplanan tutarın altında emekli aylığı olanlara da, belirlenen bu tutarda ödeme yapılmaktadır.

2017 yılının ikinci altı ayında en düşük maaş miktarları

**En düşük emekli maaşı; "1.871 TL" olacak.

**En düşük memur maaşı;  %15 vergi diliminde "2.401 TL", %20 vergi diliminde ise "2.332 TL" olacak.

(Not: en düşük memur maaşı hesaplanırken, bireysel emeklilik sigortası primi dikkate alınmamıştır.)

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.