logo yeni

calisanlar2 copy

BES KATKI PAYININ MİKTARI TEMMUZ AYINDA NE KADAR ARTACAK?

Aktif . Yayınlanma Ücret

maas 141 Nisan 2017 tarihinden itibaren zorunlu emeklilik planına dahil edilen kamu görevlilerinin maaşlarından her ay BES katkı payı kesiliyor.

Bireysel emeklilik sistemine dahil edilen kamu görevlilerinin maaşından kesilen primin (katkı payının) aylık miktarı, bu yıl Temmuz ayından geçerli olarak yapılacak maaş artış oranına bağlı olarak artacak.

BES primi kesintisi  

Zorunlu bireysel emeklilik planına dahil edilen kamu görevlilerinin maaşlarından her ay yapılacak prim kesintisinin tutarı; 1/10/2008 tarihinden sonra memuriyete girenler için sosyal güvenlik primine esas kazançlarının %3’ü ve bu tarihten önce Emekli Sandığına tabi görevlerde bulunmuş olanların ise emekli keseneğine esas matrahlarının %3’ü oranında olmaktadır.

Temmuz maaş zammı

1 Temmuz’dan geçerli olarak Devlet memurlarının aylıklarına “%4 + enflasyon oranının %3’ten fazla olan kısmı”  oranında artış yapılacak. Gerçekleşen enflasyon artışı göz önünde bulundurulduğunda Temmuz maaş artışının yaklaşık olarak toplam %7 oranında olması bekleniyor.

BES katkı payının miktarı ne kadar artacak?

3 Temmuz 2017 tarihinde enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla birlikte kesinlik kazanacak olan maaş artış oranı; Devlet memurlarının aylık net maaş miktarlarını maaş artış oranından daha düşük oranlarda artırırken, BES katkı payı miktarlarını ise maaş artışı oranı ile aynı oranda artıracak.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.