logo yeni

calisanlar2 copy

BAZI TEKNİSYENLER BABALIK İZNİ KULLANDIĞINDA AYLIK ÜCRETİ AZALIYOR?

Aktif . Yayınlanma Ücret

teknik ressamTeknisyen unvanlı kadrolarda görev yapan Devlet memurlarından ek özel hizmet tazminatından yararlananların, babalık izni kullanılan sürelerde bu tazminatların ödenmiyor olması nedeniyle, kullanacakları izin süresine bağlı olarak aylık ücretleri de azalmaktadır.

Teknisyenlerin ek özel hizmet tazminatı

Kamu kurum ve kuruluşlarında Teknik Hizmetler Sınıfına dahil Teknisyen unvanlı kadrolarda görev yapan Devlet memurlarından bazıları, görev yaptıkları bölge ve/veya alana bağlı olarak, ek  özel hizmet tazminatı da alabilmektedirler.

**Görev yapılan bölgeye gör ek özel hizmet tazminatı

Bakanlar Kurulu Kararı ile belirlenen kalkınmada öncelikli yörelerde Teknisyen(TH)  unvanlı kadrolarda görev yapan Devlet memurlarına her ay aylıklarıyla birlikte ek özel hizmet tazminatı da ödenmektedir.

Devlet Memurlarına Ödenecek Zam ve Tazminatlara İlişkin Bakanlar Kurulu Kararı, kalkınmada öncelikli yerleri 7 bölgede toplarken, bu bölgelerdeki yerlere (il/ilçe) sürekli görevle atanan Teknisyenlere de ilgili bölge için belirlenmiş oranda ek özel hizmet tazminatı ödenmesine hükmetmiştir.

 UNVAN

Ek ÖHT Oranı ve Aylık Net Maaşa Etkisi  

1.Bölge

2.Bölge

3.Bölge

4.Bölge

5.Bölge

6.Bölge

7.Bölge

Lise dengi mesleki teknik öğrenim mezunu Teknisyen

%3

%8

%9

%10

%11

%13

%15

27 TL

72 TL

82 TL

91 TL

100 TL

118 TL

136 TL

Ek özel hizmet tazminatının maaşa etkisi, 2017 yılının ilk altı ayında geçerli olan katsayıya göre  hesaplanmıştır.

**Görev yapılan alana göre ek özel hizmet tazminatı

Teknisyen(TH) unvanlı kadrolarda görev yapan Devlet memurlarından; büro, atölye, ısı santralı, laboratuar, tesis (sosyal tesisler dahil), işletme, fabrika ve hizmet binaları dışında olmak şartıyla arazi, şantiye, inşaat, baraj, park, bahçe, maden, açık alanlarda kurulu tarım ve hayvancılık uygulama birimleri ve yol gibi açık çalışma mahallerinde fiilen çalışanlara (belirtilen mahallerde yapılan kontrollük hizmetleri dahil), çalışılan her gün için belli oranlarda ayrıca özel hizmet tazminatı ödenmektedir.

Açık çalışma mahallerinde fiilen çalışan her gün için Teknisyen kadro unvanlı personele, Devlet Memurlarına Ödenecek Zam ve Tazminatlara İlişkin Bakanlar Kurulu Kararı ile belirlenen oranda ek özel tazminatı ödenir. Ödenecek ek özel hizmet tazminatının 3 ayda en çok hangi oranda olacağı da söz konusu Kararnamede belirlenmiştir.

Bu ödemenin yapılmasının, görev yerinin kalkınmada öncelikli yöreler kapsamında olup olmadığına bakılmamaktadır.

UNVAN 

Arazi Tazminatı Oranı ve Maşa Net Etkisi

Günlük

3 Ayda En Fazla

Lise dengi mesleki teknik öğrenim mezunu Teknisyen

%1,2

%24

11 TL

217 TL

Ek özel hizmet tazminatının maaşa etkisi, 2017 yılının ilk altı ayında geçerli olan katsayıya göre hesaplanmıştır. 

Babalık izni kullanan Teknisyenin n ek özel hizmet tazminatı

Teknisyen(TH) unvanlı kadrolarda görev yapan Devlet memurlarının yukarda belirtilen ek özel hizmet tazminatlarından yararlanabilmesi, ancak fiilen (bazı haller hariç) görevlerini yürütüyor olmaları halinde mümkün olabilmektedir.

Öte yandan, eşi doğum yapan memur, isterse en çok 10 gün süre ile babalık izni (mazeret izni) kullanabiliyor.

Ayrıca, yararlanılması fiilen çalışmaya bağlanmış olan özel hizmet tazminatlarının ödenmesine, mazeret izinleri yönüyle herhangi bir istisna da getirilmemiştir.

Bu itibarla, mazeret izinlerinden olan babalık izninin kullanılması süresince ilgili personel fiilen görev yapmış olmayacağından, babalık izni alan Teknisyen unvanlı Devlet memurlarına, kullandıkları bu izin süresine isabet eden günler için yukarıda belirtilen ek özel hizmet tazminatı ödemeleri yapılmamaktadır.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.