logo yeni

calisanlar2 copy

ÇALIŞANLARA DA ÖDENEN VE MİKTARI İKİ YILDAN BERİ DEĞİŞMEYEN YARDIM

Aktif . Yayınlanma Ücret

maas 8Kamu çalışanlarına da ödenen doğum yardımının miktarı, 15 Mayıs 2015 tarihinden geçerli olarak belirlendikten sonra hiç değişmedi.

15 Mayıs 2015 tarihinden itibaren uygulanmaya başlanan doğum yardımına ilişkin yeni düzenleme ile belirlenen yardım miktarları, bu güne kadar aynı miktarda kaldı.

Doğum Yardımına ilişkin belirleme çerçevesinde; Türk vatandaşlarına, canlı doğan birinci çocukları için 300 TL, ikinci çocukları için 400 TL, üçüncü ve sonraki çocukları için ise 600 TL tutarında doğum yardımı yapılırken, yardım tutarlarının artırılması için ise Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Maliye Bakanlığının bu yönde ortak kararı gerekiyor.

Devlet memurlarına yapılan doğum yardımı

Memurlara, 15 Mayıs 2015 tarihinden önce çocukları olduğunda doğum yardımı olarak 2500 gösterge rakamının aylık katsayısıyla çarpımı tutarında ödeme yapılıyordu. Memur maaş katsayısına artış yapıldığında, doğum yardımı da bu zam oranında artıyordu.

Doğum yardımı konusunda 15 Mayıs 2015 tarihinden geçerli olarak yeni bir düzenleme yapıldı ve doğan çocuk sayısına göre değişen sabit tutarlar şeklinde doğum yardımı uygulaması getirildi.

Bu düzenlemeye kapsamında 15 Mayıs 2015 tarihinden itibaren; Türk vatandaşlarına, canlı doğan birinci çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, üçüncü ve sonraki çocuk için 600 TL tutarında doğum yardımı ödeniyor.

Doğum yardımı miktarının artırılması

Doğum yardımının miktarları yasal düzenlemeyle belirlenirken, bu miktarlarda artış yapma yetkisi de  Aile ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Maliye Bakanlığına bırakılmıştır. Ancak, doğum yardımında artış yapma yetkisi, söz konusu bakanlıklar tarafından bugüne kadar hiç kullanılmadı.

Uygulamanın yürürlüğe girmesinden itibaren 2 yıldan fazla bir süre geçmesine ve bu süre içerisinde çalışanların ücretlerinde artışlar yapılmasına rağmen, doğum yardımı miktarı değişmedi.

Oysa ki, doğum yardımı miktarları belirlendikten sonra;

**Devlet memurlarının aylık ücretleri 1 Temmuz 2015, 1 Ocak 2016, 1 Temmuz 2016, 1 Ocak 2017 tarihlerinde artarken 1 Temmuz 2017 tarihinde yine artacak. Bu artışların Mayıs 2015 – Temmuz 2017  (Temmuz zammının %7 olacağı varsayılarak dahil edilmiştir) dönemindeki kümülatif toplamı “%29,60” oranında olurken, aynı dönemde doğum yardımı miktarı sabit kaldı.

*Asgari ücret; 1 Temmuz 2015, 1 Ocak 2016 ve 1 Ocak 2017 tarihlerinde arttı. Bu artışların Mayıs 2015 – Temmuz 2017 dönemindeki kümülatif toplamı “%47,94”oranında olurken, aynı dönemde doğum yardımı miktarı sabit kaldı.

Ancak, kamu görevlilerinin ücretlerine ve asgari ücrete ilişkin yapılan bu artışlara rağmen doğum yardımı miktarlarının hiç değişmemesi, bu yardımı miktarlarının güncellenmek suretiyle artırılması beklentisi yaratmaktadır.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.