logo yeni

calisanlar2 copy

2017 YILI TEMMUZ AYI MAAŞ ARTIŞ ORANI NE ZAMAN BELLİ OLACAK?

Aktif . Yayınlanma Ücret

maas 9Devlet memurlarının maaşına 1 Temmuz 2017 tarihinden geçerli olarak yapılacak artışın oranının ne kadar olacağı henüz belli olmadı.

Memur maaşları, 1 Temmuz 2017 tarihinden itibaren %4 oranında artacak ve 2017 yılının ilk altı aylık dönemine ilişkin enflasyon oranının %3’ün üzerinde çıkacak kısmı da maaş artış oranına ilave dilecek.

2017 yılı ilk altı aylık dönemine ilişkin enflasyon rakamlarının 3 Temmuz 2017 Pazartesi günü açıklanacak olması nedeniyle, memurların maaş artış oranı da o tarihte netlik kazanacak.

Beş ay sonundaki durum

2015 yılında imzalanan Toplu Sözleşmede, 1 Temmuz 2017 tarihinden geçerli olarak maaş katsayılarının %4 oranında artırılması ve 2017 yılının ilk altı aylık dönemi sonunda gerçekleşecek enflasyon oranının %3’ten fazla çıkması durumunda fazla çıkan kısmında %4 oranındaki genel maaş zammına eklenmesi kararlaştırılmıştı.

Bu yıl Mayıs sonu itibariyle gerçekleşen enflasyon rakamlarına göre, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) yılın ilk beş aylık döneminde %6,18 oranında arttı. Bu durum, içinde bulunduğumuz Haziran ayında enflasyon rakamlarının sabit kalması halinde, maaşlara yansıyacak enflasyon farkı artış oranının %3,18 olacağı anlamına geliyor. Ancak Haziran ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla, bu oranda biraz azalma veya yükselme de söz konusu olabilecek.

Yapılacak artışın memur maaşına etkisi

Aylık katsayısının “%4 + enflasyon oranının %3’ten fazla olan kısmı” kadar artacak olması ve bu artışın yaklaşık %7 oranında gerçekleşecek olması, memurların aylık brüt ücretlerinin 1 Temmuz’dan geçerli olarak aynı oranda artmasını sağlayacak.

Maaş artışı nedeniyle oluşacak 1-14 Temmuz dönemine ilişkin maaş farkını ayrıca alacak olan memurlar, zamlı ilk maaşlarını ise 15 Temmuz 2017 tarihinde alacak.

Öte yandan, Temmuz maaş artışı nedeniyle aile yardımı ödeneğinin miktarı 15 Temmuz itibariyle artacak ve Asgari Geçim İndirimi miktarlarında ise herhangi bir değişiklik olmayacak.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.