logo yeni

calisanlar2 copy

4/C, 4/B VE MEMUR STATÜSÜNDE OLANLARIN EŞ VE ÇOCUK YARDIMLARI ARASINDAKİ FARK

Aktif . Yayınlanma Ücret

maas3Kamu çalışanlarına her ay eş ve çocuklarından dolayı ödenen aile yardımının miktarı, ödeme usul ve esaslarının farklı olmasından dolayı, statülerinden dolayı her çalışan için aynı değildir.

Aile yardımının ödenmesinde; Devlet memurları ilse 4/B sözleşmeli personel hakkında benzer usul ve esaslar uygulanırken, 4/C geçici personel hakkında ise farklı usul ve esaslar uygulanmaktadır.

4/C personelin aile yardımı ödeneğine ilişkin göstergeleri daha yüksek olmasına rağmen, bu ödenekten gelir vergisi ile damga vergisi kesilmekte ve ilgili personelin gelir vergisi diliminin yükselmesi (genellikle yılın ikinci yarısında) yararlanılan aile yardımı ödeneğinin net miktarını azaltmaktadır.

Memurların eş ve çocuk yardımı (aile yardımı)

Devlet memurlarına; her ne şekilde olursa olsun menfaat karşılığı çalışmayan veya herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşundan aylık almayan eşi için 2134, çocuklarından her biri için de 250 gösterge rakamının aylık katsayısı ile çarpılması sonucu elde edilecek miktarda (0-6 yaş grubundaki çocuklar için bir kat artırımlı) aile yardımı ödeniyor. Bu yardımdan hiçbir kesinti yapılmıyor.

4/B Sözleşmeli Personelin eş ve çocuk yardımı (aile yardımı)

Kamu kurum ve kuruluşlarına ait sözleşmeli personel pozisyonlarında istihdam edilenlere (kısmi zamanlı çalışanlar hariç), Devlet memurlarına verilen aile yardımı ödeneği aynı usul ve esaslar çerçevesinde ödenmektedir.  Bu ödeme 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararname hükümlerine istinaden yapılmaktadır.

4/C Geçici Personelin eş ve çocuk yardımı (aile yardımı)

Kamu kurum ve kuruluşlarında 657 sayılı Devlet Memurları Kanunun 4/C maddesi kapsamında istihdam edilen geçici personele (kısmi zamanlı olarak ya da parça başı ücretle çalışanlar hariç),  Devlet memurlarına verilen aile yardımı ödeneği, ödenekten hiçbir kesinti yapılmaması kuralı hariç, aynı usul ve esaslar çerçevesinde eş için 2533 ve her bir çocuk için 297 gösterge rakamı esas alınarak (0-6 yaş grubundaki çocuklar için bir kat artırımlı) aile yardımı ödeniyor. Toplu Sözleşme hükümlerine istinaden verilen bu aile yardımından kesinti de yapılıyor.

2017 yılının ilk altı ayına ilişkin katsayıya göre aile yardımının net miktarı

Aile yardımı

Memur ve

4/B (Sözleşmeli Personel

4/C (Geçici Personel)

Vergi oranı %15

Vergi oranı %20

Eş için

204,99 TL

204,97 TL

192,80 TL

Çocuk için (73 aydan küçük)

48,03 TL

48,07 TL

45,21 TL

Çocuk için (72 aydan büyük)

24,01 TL

24,03 TL

22,60 TL

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.