logo yeni

calisanlar2 copy

DEVLET MEMURLARI HAKKINDA GEÇERLİ OLAN EN DÜŞÜK VE EN YÜKSEK EK GÖSTERGELER

Aktif . Yayınlanma Ücret

maas 15Hizmet sınıfları, görev türleri ve aylık aldıkları dereceler itibariyle farklı rakamlarda belirlenmiş olan ek göstergeler, Devlet memurların aylık ücretlerinin yanı sıra emeklilik haklarını etkileyen önemli bir unsurdur.

Devlet memurlarından, yardımcı hizmetler sınıfı dışında görev yapanların ek göstergeden yararlanması mümkün olabilmekle birlikte, bu memurların bazıları da sadece kadro/aylık seviyesi bakımından belli derecelerde olduklarında ek göstergeden yararlanabiliyorlar.

Hangi hizmet sınıfında, unvanda ve aylık/kadro derecesinde görev yapan memur hakkında hangi ek göstergenin uygulanacağı ise 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu ekinde yer alan ek gösterge cetvellerinde belirtilmiştir.

En yüksek ek göstergeden yararlanan memurlar

Ek gösterge cetvellerine bakıldığında, en yüksek ek göstergelerin 1.derece kadrolar için belirlendiği ve bu derecede; 1500, 2200, 3000, 3600, 4300, 4800, 5300, 6400, 7000, 7600 ve 8000 ek gösterge rakamlarının olduğu görülmektedir.  

Devlet memurları hakkında belirlenmiş en yüksek ek gösterge olan “8000 ek gösterge”; Başbakanlık Müsteşarı ve Diyanet İşleri Başkanı ile Bakan Yardımcısı olarak görev yapanlar hakkında uygulanmaktadır.

En düşük ek göstergeden yararlanan memurlar

Yardımcı hizmetler sınıfına dahil kadrolarda bulunan memurlar ile bazı unvanlarda kadro/aylık seviyesi çeşitli derecelerde olan memurlar hakkında ek gösterge uygulanmamaktadır.

Bunun dışında, bazı unvanlarda görev yapanlardan aylık derecesi 8 olanlar hakkında belirlenmiş olan “450 ek gösterge” ise, memurlar hakkında uygulanan en düşük ek göstergedir.

Haklarında en düşük ek gösterge uygulanan (aylık derecesi 8) memurlar şunlar:

**Gelir Uzmanı, İl İstihdam Uzmanı, Mali Hizmetler Uzmanı, Vergi İstihbarat Uzmanı, İçişleri Bakanlığı Planlama Uzmanı, İl Göç Uzmanı,  Ürün Denetmeni, Gümrük ve Ticaret Denetmeni, Sosyal Güvenlik Denetmeni, Defterdarlık Uzmanı (bu unvanlara yardımcılık aşamasından geçmeden atananlar hariç)

**Eğitim ve Öğretim Hizmetleri Sınıfına dahil kadrolarda görev yapanlar.  

** Din Hizmetleri Sınıfına dahil kadrolarda görev yapanlardan dört yıllık dini yüksek öğrenim mezunu olanlar.

**Emniyet Hizmetleri Sınıfına dahil kadrolarda görev yapanlardan, emniyet müdürü unvanından daha alt unvanlı kadrolardaki yükseköğrenim mezunları. 

Ek göstergelerin güncel hali için tıklayınız … 

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.