logo yeni

calisanlar2 copy

TOPLU SÖZLEŞME İKRAMİYESİNİN NE KADARI MEMURUN CEBİNDE KALIYOR?

Aktif . Yayınlanma Ücret

maasKamu görevlilerinden sendika üyesi olanlara her üç ayda bir “Toplu Sözleşme İkramiyesi” ödenirken, aylık maaşlarından da her ay “Üyelik Ödentisi” kesilmektedir.

Maaştan kesilen üyelik ödentisinin 3 aylık toplam net tutarının, aynı döneme ilişkin toplu sözleşme ikramiyesinin net tutarından fazla olduğu durumlara kamu görevlisinin cebinden fazladan para çıkmakta ve tersi durumda ise ikramiyenin bir kısmı kamu görevlisinin cebinde kalmaktadır.

Toplu sözleşme ikramiyesinin miktarı (3 aylık)

Kamu görevlileri sendikalarına üye olup üyelik ödentisi ödeyenlere, her üç ayda bir toplu sözleşme ikramiyesi ödeniyor.

Ödenen ikramiyenin miktarı; içinde bulunulan dönemde geçerli olan aylık katsayı ile 750 gösterge rakamının çarpımı suretiyle hesaplanmaktadır.  Bu şekilde bulunan brüt ikramiye miktarından damga vergisi kesilmektedir.

Buna göre, sendika üyesi kamu görevlilerine 2017 yılının Ocak ve Nisan aylarında toplu sözleşme ikramiyesi olarak net 71,50 TL ödendi.

Sendika aidatının miktarı (aylık)

Sendika üyesi kamu görevlilerinin maaşlarından, üyesi oldukları sendikalara ödenmek üzere her ay sendika aidatı (üyelik ödentisi) kesilmektedir.

Üyelik ödentisinin aylık miktarının ne kadar olacağı, üye olunan ilgili sendikanın tüzüğünde belirtilmekle birlikte, ödentinin bir aylık tutarı; 15 inci derecenin 1 inci kademesinden aylık alan Devlet memurunun damga vergisine tâbi brüt ücretinin binde dördünden (%0,4) az ve otuzda birinden (1/30) çok olamamaktadır.

Buna göre, üye olunan sendikanın tüzüğünde yer alan belirlemelere göre ve kamu görevlisinin maaş miktarına göre farklılık gösterebilen üyelik ödentilerinin 2017 yılının ilk altı aylık dönemindeki aylık miktarı en düşük “10,43 TL” ve en yüksek “86,90 TL” olmaktadır. Ayrıca üyelik ödentisi tutarının kamu görevlisinin gelir vergisi kesintisine esas matrahından indiriliyor olmasından dolayı, üyelik ödentisi nedeniyle net maaşta görülen azalma miktarı belirtilen rakamlardan daha az olmaktadır.

Toplu sözleşme ikramiyesi kamu görevlisine kalıyor mu?

2017 yılının ilk altı aylık dönemine ilişkin belirlemelere ve kamu görevlileri hakkında geçerli olan gelir vergisi oranının %15 olduğu varsayımından hareketle konuyu değerlendirdiğimizde;

**Toplu Sözleşme İkramiyesinin 3 aylık net tutarının 71,50 TL, aylık net tutarının ise 23,83 TL olduğu,

**Üyelik ödentisi tutarının aylık 23,83 TL olması durumunda, kamu görevlisine toplu sözleşme ikramiyesinden kalan tutar olmayacağı,

**Üyelik ödentisi tutarının aylık 23,83 TL’den fazla olması durumunda, toplu sözleşme ikramiyesinin üyelik aidatını karşılamayacağı ve dolayısıyla üyelik ödentisinin bir kısmının kamu görevlisinin cebinden çıkacağı,

**Üyelik ödentisi tutarının aylık 23,83 TL’den az olması durumunda, toplu sözleşme ikramiyesinin üyelik aidatını fazlasıyla karşılayacağı ve dolayısıyla ikramiyenin bir kısmının kamu görevlisinin cebinde kalacağı

sonucuna ulaşmaktayız.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.