logo yeni

calisanlar2 copy

YAN ÖDEMELER BAKIMINDAN, KENDİ İHTİSAS DALINDAKİ HİZMET SÜRESİNİN KAPSAMI

Aktif . Yayınlanma Ücret

maas19Maaşlarını 657 sayılı Kanun hükümlerine göre alanlara çeşitli yan ödemeler de yapılmakta olup, bu yan ödemelere ilişkin puanlar belirlenirken bazı memurlar için kendi ihtisas dallarındaki hizmet süreleri esas alınmaktadır.

Devlet Memurlarına Ödenecek Zam ve Tazminatlara İlişkin Kararda, bazı memurların “temininde güçlük zammı” puanları ilgili personelin kendi ihtisas dalındaki hizmet süresinin 5 yıldan az olup olmamasına göre farklı belirlenmiş olduğundan, ilgili personelin kendi ihtisas dalındaki hizmet süresinin bilinmesi hususu önem taşıyabilmektedir.

Yan ödeme kararnamesinin konuya ilişkin belirlemeleri

Yan ödeme kararnamesinde yer alan hükümlere göre;

*Teknik Hizmetler Sınıfına dahil kadrolarda görev yapan Devlet memurları hakkında uygulanacak “temininde güçlük zammı” puanları, kendi ihtisas dallarındaki hizmet sürelerinin 5 yıldan az olup olmamasına göre değişmektedir.

*Bazı kurumlara ait çeşitli unvanlarda (GİH Sınıfında görev yapan bazı unvanlar dahil) görev alacak personelden bazı teknik kariyerlere sahip olanlara ödenecek temininde güçlük zammı ve ek temininde güçlük zammı puanları, kendi ihtisas dallarındaki hizmet sürelerinin 5 yıldan az olup olmamasına göre değişmektedir.

*Kendi ihtisas dallarındaki hizmet süreleri 5 yıl ve daha fazla olanlar hakkında uygulanan temininde güçlük zammı ve ek temininde güçlük zammı puanları, bu kapsamdaki hizmet süreleri 5 yıldan az olanlara göre daha yüksektir.

*Personelin “kendi ihtisas dallarındaki hizmet süresi” belirlenirken, teknik hizmetler sınıfında geçirdikleri süreler esas alınır.

Kendi ihtisas dallarındaki hizmet süresi

Kamu kurum ve kuruluşlarına ait Teknik Hizmetler Sınıfı kapsamındaki kadrolarda ve çeşitli teknik unvanları taşımak suretiyle bazı kurumlara ait GİH Sınıfındaki çeşitli kadro unvanlarında görev alan Devlet memurlarına ödenecek temininde güçlük ya da ek temininde güçlük zammı puanlarının belirlenmesinde esas alınan “kendi ihtisas dallarındaki hizmet süresi”, ilgili personelin Teknik Hizmetler Sınıfı kapsamında geçirdiği sürelere göre belirlenir.

Söz konusu personelin teknik hizmetler sınıfı kapsamında geçirdiği süreler toplamının 5 yıl ve daha fazla olması halinde, yararlanacakları temininde güçlük zammı ve ek temininde güçlük zammı puanları, bu kapsamdaki hizmet süreleri 5 yıldan az olanlara göre daha yüksek olmaktadır.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.