logo yeni

calisanlar2 copy

AYNI UNVANDA ÜÇ DERECE ÜSTTEKİ KADROYA ATANAN MEMURUN MAAŞI DEĞİŞİR Mİ?

Aktif . Yayınlanma Ücret

gorevde yukselme3Devlet memurları, kazanılmış hak aylık seviyelerinin üç dereceye kadar üstte olan derecelerdeki kadrolara 657 sayılı Kanun hükümleri çerçevesinde atanabiliyor.

Ancak, kazanılmış hak aylık seviyesinin üzerinde olan derecelerdeki kadrolara atanmasının memurun maaşına etkisinin olup olmaması, atamanın 657 sayılı Kanunun hangi hükmüne göre yapıldığına bağlı olarak değişmektedir.

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 45 ve 68/B maddeleri kapsamında memurların, kazanılmış hak aylık seviyelerinden daha üst derecelere ait kadrolara atanması mümkün olabilmektedir. Bu yazımızda ise sadece Kanunun 45 inci maddesine göre yapılan atamalar yönüyle konuya değinilecektir.

3 üst dereceye atanma

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 45 inci maddesi; 5 inci dereceden aşağı olmamak üzere (5-15 dereceler arasında), kazanılmış hak aylık derecelerinin 3 dereceye kadar üstünde olan derecelerdeki kadrolara memurların atanabilmesine imkan vermektedir.

Bu kapsamda yapılacak atamalarda;

-Atama yapılacak kadro derecesinin, ilgili memurun öğrenim durumu itibariyle yükselebileceği dereceden fazla olmaması gerekir.

-Memurun atanacağı derecedeki kadroya normal yollarla yükselmek için gerekli nitelikleri haiz başka memurun bulunmaması gerekir.

-Atanacak olan memurun hizmet sınıfının, atama yapılacak kadronun hizmet sınıfı ile aynı olması gerekir.

Atananların özlük hakları

Kurumlara ait kadrolardan 5-15 derecelerde olanlara, kazanılmış hak aylık derecelerinden en çok 3 derece yüksek olması ve atanmalarına engel bir hususun bulunmaması kaydıyla, memurların atanması mümkündür.

Örneğin, kazanılmış hak aylık derece ve kademesi 9/2 olan lise mezunu bir Bilgisayar İşletmeni, 6 ncı derecedeki Bilgisayar İşletmeni kadrosuna atanabilir.

Bu şekilde atananlar;

*Aylıklarını, atanmış oldukları kadro unvanında kazanılmış hak aylık derece/kademelerine denk gelen aylık göstergesine göre almaya devam ederler. (Örnekteki Bilgisayar İşletmeninin aylığı 9/2 seviyesinden ödenir)

*Ek göstergelerini, atanmış oldukları kadro unvanında kazanılmış hak aylık derecelerine denk gelen derece için belirlenmiş ek gösterge varsa, bu ek gösterge rakamı üzerinden alırlar.

*Zam ve tazminatlarını, atanmış oldukları kadro unvanında kazanılmış hak aylık derecelerine denk gelen derece için belirlenmiş puan ve oranda alırlar.

*Ek ödemelerini, atanmış oldukları kadro unvanında kazanılmış hak aylık derecelerine denk gelen derece için belirlenmiş oranda alırlar.

*Kademe ilerlemesini ve derece yükselmesini, kazanılmış hak aylıkları esas alınarak yapmaya devam eder. (Örnekteki Bilgisayar İşletmeninin kazanılmış hak aylık seviyesi, 1 yıl sonra 9/3 olur)

*Atanmış oldukları üst dereceye hak kazanamazlar. (Örnekteki Bilgisayar İşletmeninin, atanmış olduğu 6 ncı dereceyi kazanılmış hak olarak edinebilmesi için, 9/2 olan kazanılmış hak aylık seviyesinin 6/1’e ulaşması gerekir)

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.