logo yeni

calisanlar2 copy

2017 YILI ŞOFÖR MAAŞI HANGİ KURUMDA NE KADAR?

Aktif . Yayınlanma Ücret

soforKamu kurumlarına ait “Şoför” kadrolarında görev yapan Devlet memurlarının aylık maaş miktarı görev yaptıkları kuruma göre değişebilmektedir.

Kadro derecesi en yüksek 5.derecede (bazı istisnalar hariç) olan Şoför unvanında, çeşitli öğrenim düzeylerinde (lise, önlisans, lisans) Devlet memuru istihdam edilebiliyor.

Şoför unvanlı kadrolarda görev yapanların aylık maaş ödemelerine esas zam ve tazminat unsurları, çalıştıkları kurumlara göre değişen puan ve oranlarda olabilmektedir.

Ancak, aynı unvanda ve kadro derecesinde olmalarına rağmen, görev yaptıkları kurumlar nedeniyle Devlet memurları arasında maaş farklılığı olmasının eşit işe eşit ücret uygulamasına uygun düşmediğini ve görev yapılan kurumların farklı olmasının ücret farklılığına neden olmaması gerektiğini değerlendirmekteyiz.

Bu çerçevede, Şoför unvanlı kadrolarda görev yapan personel arasında çalıştıkları kurumlardan kaynaklı ücret farklılığının ne kadar olduğunun görülmesi bakımından; 25 yıl ve daha fazla hizmeti olan, kazanılmış hak aylıkları 1/4 seviyesinde bulunan ve kadro dereceleri 5 olan Şoför unvanlı Devlet memurlarının bazı kurumlarda 2017 yılının ilk altı aylık döneminde almakta oldukları aylık net maaş miktarları aşağıdaki tabloda gösterilmiştir.

Bazı kurumlarda Şoför net maaşı (2017 yılı ilk altı ayında)

Kurumu

Aylık Seviyesi

Kadro Derecesi

Hizmet Yılı

Aylık Net Ücret

Yüksek mahkemeler, Yüksek Seçim Kurulu, Sayıştay, il ve ilçe seçim kurulları, adli ve idari yargı kurumları, ceza infaz kurumları ve icra müdürlükleri

1/4

5

25+

2.909 TL

Başbakanlık

1/4

5

25+

2.841 TL

Adli Tıp Kurumu ve itfaiye teşkilatı

1/4

5

25+

2.833 TL

Diğer kurumlar

1/4

5

25+

2.828 TL

NOT:

-Aile yardımı ve asgari geçim indirimi bakımından, bekar (veya eşi çalışan) ve çocuksuz personele göre değerlendirme yapılmıştır.

-Döner sermayeden yararlananlar için, sabit döner sermaye ödemesi (net ek ödeme miktarı kadar) hesaplamaya dahil edilmiştir.

-Mahalli idarelerde çalışan şoförlerin yararlanabileceği sosyal denge tazminatı ve ikramiye ödemeleri dikkate alınmamıştır.

-Toplu sözleşme ikramiyesi ve sendika aidatı hesaplamaya dahil edilmemiştir.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.