logo yeni

calisanlar2 copy

MEMUR HAKKINDA EN FAZLA KAÇ ÇOCUĞU İÇİN AGİ UYGULANIYOR?

Aktif . Yayınlanma Ücret

cocuk egitimcisiDevlet memurları hakkında, bazı şartları taşıyan çocuklarından dolayı her ay asgari geçim indirimi uygulanıyor. Asgari geçim indiriminin uygulanması ilgili memurun aylık net maaşını artırırken, kapsamdaki çocuk sayısının fazla olması bu indirimin miktarını artırmaktadır.

Asgari geçim indirimi uygulaması bakımından çocuk sayısına sınırlama getirilmiş olup, bu sınırlama memurun eşinden dolayı asgari geçim indiriminden yararlanma durumuna göre değişen sayılarda olmaktadır.

Asgari geçim indirimi kapsamındaki çocuklar

Asgari Geçim İndirimi uygulamasında çocuk tabiri; memurla birlikte oturan veya memur tarafından bakılan (nafaka verilenler, evlat edinilenler ile ana veya babasını kaybetmiş torunlardan memur ile birlikte oturanlar dâhil) 18 yaşını veya tahsilde olup 25 yaşını doldurmamış çocukları ifade etmektedir. 

Buna göre;

**Kendi hesabına ticaret yapmayan veya gerçek veya tüzel kişiler yanında her ne şekilde olursa olsun menfaat karşılığı çalışmayan çocuklardan; 18 yaşını doldurmamış olanlar, öğrenimlerine devam eden (bekar) çocuklardan 25 yaşını doldurmamış olanlar için memur AGİ’den yararlanabilir. 

**Öğrenim yapan çocukların tatil devresinde çalışıyor olmaları, bu çocuklardan dolayı asgari geçim indiriminden yararlanmaya engel teşkil etmez.

**Eşi ölen memurun çocuklarına yetim aylığı bağlanmış olması, bu çocuklardan dolayı asgari geçim indiriminden yararlanmaya engel teşkil etmez.

**Çocuğun devlet tarafından okutuluyor olması veya eğitim bursu alıyor olması, bu çocuklardan dolayı asgari geçim indiriminden yararlanmaya engel teşkil etmez.

**Eşlerin ikisinin de kamu görevlisi olması durumunda, çocuk için asgari geçim indirimi baba hakkında uygulanır. (Ancak, baba hakkında çocuk için AGİ uygulanmadığına dair bir belgenin annenin kurumuna ibraz edilmesi durumunda, çocuk için AGİ uygulamasından anne yararlanabilir)

**Boşanma ve ayrılık hallerinde, çocuğun nafakasını sağlayan taraf asgari geçim indiriminden yararlanır. Mahkemenin çocuğu verdiği eşin çalışmıyor olması durumunda ise, memur olan diğer eş çocuk için asgari geçim indiriminden yararlanır.

AGİ uygulamasında çocuk sayısı sınırı

Asgari geçim indirimi uygulaması bakımından çocuk sayısına sınırlama getirilmiştir. Takvim yılı başında geçerli olan asgari ücretin %15 gelir vergisi tutarının; çalışanın kendisi için %50, çalışmayan ve herhangi bir geliri olmayan eşi için %10, ilk iki çocuk için %7,5, üçüncü çocuk için %10, diğer çocuklar için %5 oranı esas alınarak asgari geçim indirimi miktarları belirlendiğinden, AGİ tutarının en çok asgari ücretin gelir vergisi (%15) tutarı kadar olması gerekeceğinden, AGİ kapsamındaki çocuk sayısı da bu sınırlamaya uygun olacaktır.

Buna göre;

**Eşinden dolayı AGİ’den yararlanan (eşi çalışmayan veya emekli) memur, en çok 5 çocuk için asgari geçim indiriminden yararlanabilmektedir.

**Eşinden dolayı AGİ’den yararlanmayan (eşi çalışan) memur, en çok 5 çocuk için asgari geçim indiriminden yararlanabilmektedir.

Asgari geçim indiriminin güncel tutarları (2017 yılı) için tıklayınız …

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.