logo yeni

calisanlar2 copy

MEMURLARA ÖDENEN BİR TAZMİNAT ON YILDA 12 TL ARTTI

Aktif . Yayınlanma Ücret

maas 10Yabancı dil bilgilerine ve görevlerinde bu bilgilerinden yararlanılma durumuna göre kamu görevlilerine ödenen Yabancı Dil Tazminatının miktarında son on yıldaki artış 12 TL ile 58 TL aralığında oldu.

Yabancı dil tazminatı

Kamu görevlileri, bildikleri; Almanca, Arapça, Bulgarca, Çince, Danimarkaca, Ermenice, Farsça, Fransızca, Gürcüce, Hollandaca, İngilizce, İspanyolca, İtalyanca, Japonca, Korece, Lehçe, Macarca, Portekizce, Rumence, Rusça, Sırpça, Ukraynaca ve Yunanca dillerinden her biri için tazminat alabiliyor.

ÖSYM tarafından yapılan Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavlarında (YDS) kamu personelinin aldıkları puanlara göre yabancı dil bilgi seviyeleri belirleniyor ve; 90-100 puan alanlar (A), 80-89 puan alanlar (B), 70-79 puan alanlar (C), 60-69 puan alanlar (D), 50-59 puan alanlar ise (E) seviyesinde yabancı dil biliyor sayılıyor.

Yabancı dil bilgisi (A), (B) ve (C) düzeyinde olanlar yabancı dil tazminatı alabilirken, diğer düzeylerde olanlara bu ödeme yapılmamaktadır.

Tazminatın miktarı

Yabancı dil tazminatının aylık miktarı çok düşük sayılabilecek seviyelerdedir.

Bu tazminatın ödenmesinde esas alınan göstergelere, Yabancı Dil Tazminatı Miktarlarının Tespitine İlişkin Esaslar’da yer verilmiş olup, ilgili göstergelerin aylık katsayısıyla çarpımı suretiyle bulunan tutar üzerinden sadece damga vergisi kesilmek suretiyle de, personele ödenecek Yabancı Dil Tazminatının aylık net tutarına ulaşılmaktadır. Yabancı Dil Tazminatı göstergeleri için tıklayınız …

Ödenecek tazminatın miktarı, ilgili personelin yabancı dil bilgi seviyesine ve yabancı dil bilgisinden görevi sırasında yararlanılıp yararlanılmadığına bağlı olarak değişirken, birden çok yabancı dil nedeniyle de tazminat ödenebilmektedir.

Kamu görevlilerinin yabancı dil bilgisinden görevleri sırasında yararlanılıp yararlanılmadığı, ilgili personelin atamaya yetkili amiri tarafından verilen onayla belirlenmektedir. Ancak, hakim ve savcılar, mülki idare amirleri, Dışişleri Bakanlığı meslek memurları, daire başkanları ve daha üst yönetim görevlerinde bulunanlar (Türk Silahlı Kuvvetleri için yarbay ve daha üst rütbelerde bulunanlar), üniversite öğretim elemanları, öğretmenler ile mütercim ve tercümanlar ise amir onayı aranmaksızın, görevlerinde yabancı dil bilgilerinden yararlanılıyor sayılmaktadır.

Tazminatın miktarı son on yılda 12 TL – 58 TL aralığında arttı

2007 yılının ilk altı ayında “0,046985” aylık katsayısı ve %0,600 oranında damga vergisine göre hesaplanan Yabancı Dil Tazminatının miktarı, 2017 yılının ilk atı aylık döneminde “0,096058” aylık katsayısı ve %0,759 oranında damga vergisine göre hesaplanmaktadır.

Bu belirlemelere göre, son 10 yılda Yabancı Dil Tazminatının aylık net miktarı, yabancı dil bilgi seviyelerine ve yabancı dil bilgilerinden görevleri sırasında yararlanma durumlarına göre, 12 TL ile 58 TL aralığında değişen tutarlarda artmış oldu.

2007 yılının ilk altı ayında yabancı dil tazminatının aylık net miktarımiktarı

PERSONEL

 

Yabancı Dil Tazminatının Aylık Net Miktarı

(A) Düzeyi (96-100 Puan)

(A) Düzeyi (90-95 Puan)

(B) Düzeyi

(C) Düzeyi

-Görevi sırasında yabancı dil bilgisinden yararlanılanlar

56 TL

42 TL

28 TL

14 TL

-Diğerleri

35 TL

35 TL

23 TL

12 TL

2017 yılının ilk altı ayında yabancı dil tazminatının aylık net miktarı

PERSONEL

 

Yabancı Dil Tazminatının Aylık Net Miktarı

(A) Düzeyi (96-100 Puan)

(A) Düzeyi (90-95 Puan)

(B) Düzeyi

(C) Düzeyi

-Görevi sırasında yabancı dil bilgisinden yararlanılanlar

114 TL

86 TL

57 TL

29 TL

-Diğerleri

72 TL

72 TL

48 TL

24 TL

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.