logo yeni

calisanlar2 copy

MAAŞLARDAN KESİLEN GELİR VERGİSİNE ESAS MATRAHIN İPTALİ İÇİN DAVA AÇILDI

Aktif . Yayınlanma Ücret

adalet 3Enerji Bir-Sen, gelir vergisi kesintilerinin çalışanların geliri oranında yapılması için Maliye Bakanlığına yaptığı başvuru olumsuz sonuçlanınca konuyu mahkemeye taşıdı.

Enerji Bir-Sen'in memur ve işçiyi ilgilendiren gelir vergisi kesintilerinin çalışanların geliri oranında yapılması talebine Maliye Bakanlığı olumsuz görüş bildirdi. Bunun üzerine, maaş ve ücretlerdeki vergi kesintisine esas matrahların iptali ve geçmiş yıllar da dikkate alınarak yeniden değerleme oranları doğrultusunda düzenlenmesi istemiyle mahkemeye başvurdu.

Konuyla ilgili açıklama yapan Enerji Bir-Sen Genel Başkanı Hacı Bayram Tonbul, Gelir Vergisi Kanunu'nun 103'üncü maddesinde düzenlenen vergi dilimlerinin, kamuda çalışanlar açısından haksız sonuçlar doğurduğunu söyledi.

Gelir vergisi hesabının çalışanların mali gücü nispetinde yapılmamasının düşük ücrete tabi kamu çalışanlarının daha yüksek vergi ödemesine neden olduğunu belirten Tonbul, gelir vergisi hesaplanırken mali güç ölçütünün dikkate alınması gerektiğini vurguladı.

Gelir vergisinin hesaplanmasında Anayasanın 73'üncü maddesinde yer alan mali güç ölçütünün göz önünde bulundurulmasının önemine işaret eden Tonbul, "Düşük gelirli kamu çalışanlarının vergi dilimi yüksek gelirli kamu çalışanlarına göre daha yüksek. Bu sebeple temel ilkesi adalet olan verginin, yapılan uygulamalar sonucunda adaletsizliğin kaynağını oluşturduğunu görüyoruz." dedi.

"Gerekirse konuyu Anayasa Mahkemesine taşıyacağız"

Tonbul, orantısız vergi kesintileri nedeniyle tek geçim kaynakları maaşları olan memur ve kamudaki sözleşmeli personelin ekonomik ve sosyal açıdan zor durumda kaldığına dikkati çekerek, şu bilgileri verdi:

"Sendika olarak her kamu çalışanının geliri oranında vergi verdiği bir düzenlemenin yapılması için Maliye Bakanlığına başvurmuştuk. Bakanlık, gelir vergisi kesintilerinin çalışanların geliri oranında yapılması talebimize olumsuz görüş bildirdi. Bunun üzerine biz de maaş ve ücretlerdeki vergi kesintisine esas matrahların iptali ve geçmiş yıllar da dikkate alınarak yeniden değerleme oranları doğrultusunda düzenlenmesi istemiyle Ankara 11. İdare Mahkemesine başvurduk. Mahkemeden çalışanlar adına olumlu bir kararın çıkacağına inanıyoruz ama çıkmazsa da bu konudaki mücadelemize devam edeceğiz. Gerekirse konuyu Anayasa Mahkemesine taşıyacağız."

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.