logo yeni

calisanlar2 copy

ALMAYI UNUTTUĞUNUZ ÇOCUK YARDIMLARINI ALABİLİRSİNİZ

Aktif . Yayınlanma Ücret

maas 10Çocuklarından dolayı Devlet memurlarına her ay aylıklarıyla birlikte aile yardımı ödeneği de verilebilmektedir.

Bazı şartların varlığı halinde çocuklarından dolayı memurun hak kazanabileceği aile yardımı ödeneğinden, gerekli beyannameyi vermemeleri veya geç vermeleri nedeniyle memurların yararlandırılmaması da söz konusudur.

Ancak, çocuk yardımı ödeneğini almak için beyannameyi geç vermiş veya hiç vermemiş olması, memurun çocuk yardımını hak ettiği dönemlere ilişkin aile yardımını alamayacağı anlamına gelmemektedir.

Çocuk için aile yardımı ödeneği hakkı

Memur, çocuk için aile yardımı ödeneğine, çocuğun; doğduğu, evlat edinildiği veya geçiminin memur tarafından sağlayacağı üvey çocuk bulunması sonucunu doğuracak bir evliliğin yapıldığı tarihi izleyen aybaşından itibaren hak kazanır.

Aşağıda belirtilen durumların gerçekleştiği tarihi izleyen aybaşından itibaren ise, memura ilgili çocuk için ödenen aile yardımı artık ödenmez.

-Çocuğun evlenmesi.

-Erkek çocuğun 25 yaşını doldurması (çalışamayacak derecede malûllükleri resmi sağlık kurulu raporuyla tespit edilenler hariç).

-Çocuğun kendi hesabına ticaret yapmaya veya gerçek veya tüzel kişiler yanında her ne şekilde olursa olsun menfaat karşılığı çalışmaya başlaması (öğrenim yapmakta iken tatil devresinde çalışanlar hariç).

-Çocuğun ölmesi.

Öte yandan; çocukların Devlet tarafından okutuluyor olması, çocukların eğitim bursu alıyor olması, öğrenim yapan çocukların tatil devresi içerisinde çalışıyor olması veya eşi ölen memurun çocuklarına yetim aylığı bağlanmış olması gibi haller, memura çocuk için ödenen aile yardımının kesilmesini gerektirmemektedir.

Çocuk için ödenen aile yardımının aylık net miktarı

Devlet memurlarına her bir çocuğundan dolayı ödenecek aile yardımının miktarı, 250 gösterge rakamının memur aylık katsayısıyla çarpımı suretiyle belirlenir. 72 aylık ve daha küçük olan çocuklar için bu miktar bir kat artırımlı ödenir.

Çocuk için aile yardımı ödenmesinde, çocuk sayısına herhangi bir sınırlama getirilmemiştir. Gerekli şartları taşıyan kaç çocuk varsa, memura hepsi için aile yardımı ödenir.

2017 yılının ilk altı aylık döneminde, memurlara çocuk için ödenen aile yardımının aylık net miktarı;  72 ay ve daha küçük olan her bir çocuk için 48 TL, 72 aydan büyük olan her bir çocuk için ise 24 TL’dir.

Çocuk için aile yardımını geriye dönük alma

Çocuklar için yapılacak aile yardımı, Aile Yardımı Beyannamesi veya değişiklik beyannamesinin memur tarafından kurumuna verilmesini izleyen aybaşından itibaren her ay aylıklarıyla birlikte ödeniyor.

Aile yardımından yararlanmada memurun beyanı esas alınmakla birlikte, aile yardımı ödenmesini gerektiren durumlara ilişkin belgeler de kurumlar tarafından istenebilmektedir.

Çocuk için aile yardımına; çocuğun doğduğu, çocuğun evlat edinildiği veya geçiminin memur tarafından sağlayacağı üvey çocuk bulunması sonucunu doğuracak bir evliliğin yapıldığı tarihi izleyen aybaşından itibaren hak kazanılmakla birlikte, memurun bu yardımı alabileceği ilk tarih beyanname verdiği tarihi izleyen aybaşı olmaktadır.

Ancak, çocuk için aile yardımına hak kazanmış olmakla birlikte, bu konuda hiç beyanname vermemiş veya beyannameyi geç vermiş olan memurların, talep ettikleri dönemlerde ilgili çocuk için aile yardımı almaya hak sahibi olduklarını belgelendirmek suretiyle kurumlarına başvuruda bulunmaları halinde, geçmiş dönemlere ilişkin çocuk yardımlarını da alabileceklerini değerlendirmekteyiz.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.