logo yeni

calisanlar2 copy

TEKNİSYEN KADROSUNDAKİ TEKNİKER KADRO DEĞİŞİNCE MAAŞI DEĞİŞİR Mİ?

Aktif . Yayınlanma Ücret

maas6Kamu kurum ve kuruluşlarının unvan değişikliğine tabi Tekniker unvanlı kadrolarına, Teknisyen unvanlı kadrolarda görev yapanlardan, 2 yıl süreli yükseköğrenim mezuniyetiyle Tekniker unvanını kazanmış ve gerekli diğer şartları taşıyanlar da yazılı ve sözlü sınav sonucuna göre atanabiliyor.

Unvan değişikliği sınavında başarılı olarak unvan değiştiren Devlet memurlarının aylık maaşı da artarken, bazı unvan değişiklikleri maaşı etkilemiyor.

Teknisyen kadrosunda olanların 2 yıllık yükseköğrenim bitirerek Tekniker unvanını kazanması

Lise dengi okul mezunu olarak Teknik Hizmetler Sınıfı kapsamında “Teknisyen” unvanlı kadroda görev yapan bir Devlet memuru, aynı hizmet sınıfında görev almasını sağlayabilecek nitelikteki 2 yıl süreli yükseköğrenim bitirerek “Tekniker” unvanını kazandığında;

*Hakkında intibak işlemi yapılarak, kazanılmış hak aylık seviyesi belirlenir.

*Belirlenen yeni aylık seviyesine uygun olarak hakkında, 2 yıllık yükseköğrenim mezunu teknik hizmetler sınıfı personeli için belirlenen ek göstergeler uygulanır.

*Teknisyen kadrosunda olmasına rağmen, Tekniker unvanlı kadro için belirlenen zam ve tazminatlardan yararlanır.

*Unvan değişikliği için aranan diğer şartları taşıyor olması durumunda, yapılacak sınavlar neticesinde unvan değişikliği yaparak Tekniker kadrosuna atanabilir.

Teknisyen kadrosunda olanların unvan değişikliği yaparak Tekniker kadrosuna atanması 

Teknisyen kadrosunda olanlar, unvan değişikliği suretiyle Tekniker kadrosuna atanırken, bulundukları aylık/kadro seviyeleri ile aynı dereceli bir kadroya atanabilecekleri gibi, 657 sayılı Kanunun 68/B maddesi hükümleri çerçevesinde (torba kadro) daha üst derecelerdeki kadrolara da atanabilirler.

2 yıl süreli yükseköğrenimi bitirerek (TH)Tekniker unvanını kazanan (TH)Teknisyen, hakkında intibak işleminin yapılmış olması ve Tekniker için belirlenen zam ve tazminatlardan yararlanmaya başlamış olması şartıyla, unvan değişikliği yaparak Tekniker kadrosuna (aynı dereceli kadro) atandığında;

*Aylık göstergesi değişmez.

*Ek göstergesi değişmez.

*Yan ödeme puanı değişmez.

*Özel hizmet tazminatı oranı değişmez.

*Ek ödeme oranı değişmez.

*Çalışılan yerden kaynaklı ek özel hizmet tazminatı oranı değişmez.

Buna göre, teknik hizmetler sınıfı kapsamında kadrosu Teknisyen olup da Tekniker unvanını taşıyanların yararlandığı maaş unsurlarının (puan ve oranları) Tekniker kadrosunda olanlarla aynı seviyede olması nedeniyle, unvan değiştirerek Tekniker kadrosuna atanmaları durumunda bu memurların aylık maaşında herhangi bir değişiklik olmamaktadır.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.