logo yeni

calisanlar2 copy

EŞİ İŞSİZLİK ÖDENEĞİ ALAN MEMURA EŞ YARDIMI ÖDENİR Mİ?

Aktif . Yayınlanma Ücret

maas 15Bazı şartların varlığı halinde, eşinden dolayı memura her ay maaşıyla birlikte aile yardımı ödeniyor.

Eş için aile yardımı ödeneğinden yararlanabilmek için, memurun bu konuda kurumuna beyanname vermesi gerekmekle birlikte, kurumlar tarafından eşin çalışma durumuna ilişkin belgeler de kurumlar tarafından istenebilmektedir.

Eş nedeniyle aile yardımı

Memurun her ne şekilde olursa olsun menfaat karşılığı çalışmayan veya herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan aylık almayan eşi (resmi nikahlı) için aile yardımı ödenir.

Eşin her ne şekilde olursa olsun menfaat karşılığı çalışmaya başlaması, eşin sosyal güvenlik kurumundan aylık almayan başlaması, eşin ölmesi ve boşanma gibi durumlarda, eş için ödenmekte olan aile yardımı kesilir.

Geçici bir süre için bile olsa, menfaat karşılığı çalışan veya sosyal güvenlik kurumundan aylık alan ya da aylık almamakla birlikte ticari sayılabilecek bir faaliyet yürütmek üzere sosyal güvenlik kurumuyla (isteğe bağlı sigortalılık hariç) ilişkilendirilen eş nedeniyle, bu durumun devamı süresince, memura aile yardımı ödenmez.

Eş nedeniyle ödenen aile yardımının aylık miktarı

Eş için ödenecek aile yardımının miktarı, 2134 gösterge rakamının memur aylık katsayısıyla çarpımı suretiyle hesaplanmaktadır.

2017 yılının ilk altı ayında, eşinden dolayı memura ödenen aile yardımının aylık net miktarı 205 TL’dir.

İşsizlik ödeneği alan eş nedeniyle aile yardımı

Sigortalı işsizlere 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanununda belirtilen süre ve miktarda yapılan parasal ödeme olan “işsizlik ödeneği”, işsiz kalan kişilere belli bir süre için yapılan ve “aylık” niteliği taşımayan bir ödemedir. 

Bu itibarla, işsizlik ödeneği aldığı döneme ilişkin olarak ilgili kişinin; menfaat karşılığı çalıştığından ya da sosyal güvenlik kurumundan “aylık” aldığından söz edilemeyeceğinden, işsizlik ödeneğinden yararlanmakta olan eşinden dolayı memur aile yardımı alabilecektir.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.